Microsoft İnternet Savaşını Neden Kaybetti?

Haberler admin 131 Okundu
sponsorlu reklam

Microsoft İnternet Savaşını Neden Kaybetti?

Microsoft, internet tarayıcısı savaşlarında teslim bayrağını çekti ve Chromium Projesi’ne katılacağını açıkladı. Bir önceki tarayıcı savaşlarından şampiyon meydana çıkan Microsoft’un bu defa başarısız olmasının sebebi neydi?

Bir önceki tarayıcı savaşlarında Netscape Navigator aleyhinde zafere ulaşmayı başaran Microsoft Internet Explorer, kendisini tamamen yenileyip Edge adı aşağı yeni bir tarayıcı geliştirmesine karşın Chrome’a mağlup olmaktan kurtulamadı. Bu Nedenle şirketin uzun yıllar süren üstünlüğü de mutlak şekilde son buldu.

Bu ay yapılan açıklamada Microsoft, Chromium açık kaynaklı projesini kullanacaklarını ve böylece kullanıcılarına daha iyi internet uyumu sunacaklarını, geliştiriciler için daha eksik dalgalanma ile uğraşmayı sağlayacaklarını açıklamıştı.

Microsoft uzun zamandır bu savaşı devam ettirmeye uğraşsa da başarısız olması kaçınılmaz değildi. Microsoft’u başarısızlığa iten nedenler ise fazla değişik.

Microsoft, Rakiplerinin Temposuna Ayak Uyduramadı

Google Chrome 6-8 haftada bir güncellenirken Firefox her altı haftada bir güncelleme alıyor. Microsoft ise bu konuda oldukça hantal kalıyordu. Internet Explorer, Chrome’un 70 güncelleme aldığı dönemde sadece dört büyük güncelleme fark etti. Edge için bile yenilenme hızı oysa 6 ayda birdi. Bunun sonucu olarak da Edge ne yaparsa yapsın rakiplerinden yavaş kalmaktan kurtulamadı.

Microsoft, Bütün IE Çalışmalarını Durdurdu

Internet Explorer’i ansızın bire kaderine terk eden Microsoft, orada kalan kullanıcılarına bir zaman daha emniyet güncellemeleri sağladıysa da tarayıcıya hiç bir yeni nitelik eklemedi, tarayıcıyı güncellemedi. Kaldı ama IE, Windows’un kendi standart tarayıcısı idi.

Edge Sadece Windows 10’a Çıkarıldı

Windows 10 kullanmayan bütün IE kullanıcılarını kaderine terk eden Windows 10, bir sene baştan başa Windows 10’u bedava sunarak kullanıcılarını bu sürüme geçirmeye çalıştı. Korsan kullanıcılar bile devlete ait Windows 10 yüklemesi yapabiliyordu. O dönemde insanları Edge’e kısmen de olsa yönlendirebilen Windows, varsayılan tarayıcıların her zaman şampiyon gelmediği gerçeğini göz ardı etmişti.

Edge Rekabetçi Değildi

Edge’i varsayılan tarayıcı olarak yakalamak için yoğun mücadele sarf eden Microsoft, insanları tarayıcıda tutmayı başaramadı. Son rakamlara tarafından kullanıcıların yalnızca %11’i Edge kullanmaya devam ediyordu. Burada Chrome’un başarısı dek Edge’in başarısızlığı da kayda değer rol oynadı. Eklenti desteği eksikliği, güncelleme yavaşlığı gibi sorunları olan Edge başarısız olmaya mahkumdu.

EdgeHTML’in de sayfaları oluşturmakta veya oluşturma hızı konusunda Google Chrome’a kafa tutmakta zorlanması da buradaki bir diğer etmen olarak Edge’in tabutuna son çiviyi de çaktı.

Microsoft’un Mecburi Güncelleme Talebi

Daha Windows 10 ve Edge çıkmamışken kullanıcılarına sunduğu desteği, en aktüel IR versiyonu hariç kesen Microsoft, tüm kullanıcılarını IE 11’e geçmeye zorladı. O dönemde IE kullanıcılarının büyük kısmı ise IE 8 kullanıyordu. Bu noktadan sonra IE kullanıcı sayısı gittikçe azalmaya başladı. Windows 10 ve Edge geldiğinde, kullanıcıların büyük kısmı şimdiden diğer tarayıcılara geçmişti bile.

Mobilde Varlık Gösterememek

Kasım 2018 itibariyle dünyadaki akıllı telefonların % 63’ü, internet uygulaması olarak Chrome kullanıyor (%1’i eski Android tarayıcısı olarak, % 62’si aracısız olarak Chrome). Apple’ın Safari uygulaması ise % 29’da. Üçüncü sıra ise % 2 ile Firefox’a ait. IE ve Edge ise ama 6.sırayı alabildi. Microsoft bu savaşı o kadar ağır şekilde kaybetti ancak Edge’in pazar payını, Chrome’un pazar payını tam sayıya yuvarlamak için kullanmak mümkün.

Nokia’da milyar dolarlar kaybeden Microsoft, Edge’i bu alanda verimli olarak kullanabilseydi kendine has bir kullanıcı profili oluşturmayı başarabilir ve mobil – bilgisayar uyumu yakalayabilirdi.

Kaynak : https://www.computerworld.com/article/3330239/web-browsers/how-microsoft-lost-the-web.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir