NASA, Bir Göktaşının İçinde Su Molekülleri Bulunduğunu Açıkladı

Haberler admin 207 Okundu
sponsorlu reklam

NASA, Bir Göktaşının İçinde Su Molekülleri Bulunduğunu Açıkladı

NASA kadar yapılan açıklamaya tarafından OSIRIS-REx görevi kapsamında incelenmekte olan Bennu göktaşında kil mineralleri ile karışmış su molekülleri saptandı.

OSIRIS-REx görevinden elde ettiği verileri inceleyen NASA, göktaşı Bennu’nun üzerinde kil minerali ile karmakarışık su keşfettiklerini bildirdi. NASA’nın açıklamasına göre OSIRIS-REx uzay aracı söz konusu keşfi Ağustos ayı ortasından Aralık ayının ilk günlerine dek elde ettiği veriler doğru gerçekleştirdi.

Söz konusu süreçte OSIRIS-REx uzay arabulucu, elde ettiği verileri incelerken OVIRS (Osiris Görünür ve Kızılötesi Spektrometre) ve OTES (Osiris Termal Emisyon Spektrometresi) kullanarak Bennu isimli göktaşında hidroksil olarak da tanıdık oksijen ve hidrojen atomlarının birbirine bağlanmış olduğu moleküller keşfetti.

Bilim insanlarına tarafından bu hidroksil molekülleri, Bennu’nun her uygun kil minerali formunda bulunuyor. Bu da Bennu’nun bir zamanlar su ile etkileşime girdiğini gösteriyor. Zira NASA’ya göre Bennu, suyun sıvı halde kalabilmesi için fazlasıyla minik bir göktaşı. Hem bu moleküllerin varlığı, Bennu’nun Güneş Sistemi’nin ilk zamanlarından kaldığını gösteriyor.

OVIRS’cilt sorumlu bilim insanı olan Amy Asteron, laf konusu moleküllerin bulunmasının, Bennu’nun OSIRIS-REx görevi için inanılmaz bir seçim olduğunu doğruladığını belirtirken, Bennu’dan elde edilen örnekler 2023 yılında Dünya’ya döndüğünde Güneş Sistemi’nin tarihi ve evrimi hakkında kayda değer bilgiler elde edileceğini söyledi.

Kaynak : https://www.ign.com/articles/2018/12/27/a-nasa-spacecraft-found-signs-of-water-inside-lahza-asteroid   2 1 0 0 0 Emoji İle Tepki Ver 2 1 0 0 0

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir