NASA Mars konusunda araştırmalarını daha fazla genişletecek

Haberler admin 11 Okundu
sponsorlu reklam

NASA Mars konusunda araştırmalarını daha fazla genişletecek

Mars araştırması gizemli kayalar nedeniyle yeni bir boyuta ulaşmayı başardı. NASA’nın Perseverance uzay aracı yeni bir takım sonuçlar elde etti. Buna tarafından kızıl gezegende varsayım edilenden daha artı türde kaya var. Bu kayalardan birisi de henüz yeni yeni ortaya çıkarıldı.

Yapılan çalışmanın sonucunda rengi birazcık daha maviye yakın ilginç bir delinmiş taş bulundu. Kaya parçası olarak tanımlanan karoser yaklaşık 15 santimetre uzunluğa sahip. Bilim insanları bu kayanın nereden gelmiş olabileceğini tartışıyor. Ortaya çıkan yorumlar ise insanları daha pozitif heyecanlandırıyor.

Gezegenler arası yolculukta Mars çok manâlı bir konuma sahip. Bu gezegene yapılacak dağıtılmış ziyaretler ile birlikte insanlık için kayda değer adımlar atılacak. Perseverance isimli uzay arabulucu burada bulunan değişik türleri keşfederek insanlığa öncülük etmek istiyor.

Ortaya çıkarılan cisimlerden birisi de bahsi geçen kaya parçası oldu. Bu kaya parçasının Mars’ta yer alan kum fırtınaları nedeniyle ortaya çıkmış olabileceği ifade ediliyor. Kimileri ise onun derin uzaydan gelen bir meteor olduğu konusunda ısrarcı. NASA göre gönderilen bu uzay aracı çeşitli lazer atışları yaparak kaya türünü net hale getirmeye çalışıyor.

Yapılan araştırmalarda bu kaya türünün göktaşı olma ihtimali daha yüksek gibi görünüyor. Diğer bir gezegen veya yıldız sisteminden Mars yüzeyine düşmüş olması son derece rasyonel. Bugüne dek Mars yüzeyinde böyle bir kaya parçası bulunmadı. Bakalım yeni keşifler ile birlikte daha başka neler ortaya çıkacak.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir