New Horizons, “yeni bir ufku” geçti

Bilim admin 266 Okundu
sponsorlu reklam

New Horizons,

Uzay komşularımızın dış kısımlarında, Ultima Thule takma adında eski bir uzay taşı, güneş sisteminin birincil günlerinden bu yandan değişmeden milyarlarca yıl boyunca kimsesiz sürükleniyordu.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

1 Ocak’ta NASA’nın Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay arabulucu, Dünya’dan takriben 4 milyar eksen (6.4 milyar kilometre) uzakta bulunan esrarengiz nesneyi geçen birincil kaşif oldu.

Çoğu kişi yılbaşını kutlarken, Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı (APL) ekibi, uzay aracının hedeflenen hedefine ulaşmasına kalan süreyi geri sayıyordu. Yeni Ufuklar, Ultima Thule yüzeyinden sadece 2,200 dingil (takriben 3.500 kilometre) uzaktayken en yakın girişim Salı sabahı saat 12: 33 EST’de gerçekleşti.

Yeni Ufuklar Ultima’yı geçerken, APL’deki sahneler dünyadaki Yılbaşı kutlamalarını hatırlatıyordu; bilim adamları ve mühendisler ABD bayraklarını sallamaya ve tezahürat etmeye başlamadan önce bir geri sayım başladı. Ocak 2006’da fırlatılan inatçı robot kaşif, hemen şimdi saatte 32.000 eksen (51.000 km) veya saniyede 9 eksen (14.5 km) hızı ile keşfettiğimiz en uzaktan dünyayı geçti.

Uzay aracının 13 takvim yolculuğu ilklerle doluydu ve Ultima Thule uçuşu ile NASA, güneş sistemimizin keşfedilmesinde diğer bir tarihi hatıra yakaladı.

Yeni Ufuklar ekibinin baş araştırmacısı Alan Stern, uçuştan saatler önce “Güneş sisteminin başlangıcından bu yana var olan ve değişmez bu ilkel dünyayı incelemek bize kayda değer bir fikirler verecektir” diyordu.

Akşamın erken saatlerinde, Queen gitaristi Brian May, Yeni Ufuklar’ın son başarılarına adanmış yepyeni, heyecanlandırıcı bir şarkı yayınladı.

Geçiş öncesi bir yayınlama sırasında “Ben kuşkusuz bütün olaydan büyülenmiştim” dedi. “Bana verilen bu görev, misyonun kendisinden daha fazlasını temsilcilik ediyor, doğrusu bana insan ruhunda doğal olan macera ve keşif ve sorgulama ruhunu temsil ediyor.”

Araştırma ekibi birkaç saat baştan başa, uçmanın başarılı olup olmadığı konusunda karanlıkta kaldı. Verileri uzay aracından dört milyar eksen uzaktaki gezegenimize geri iletmek altı saat kadar sürüyor. Lakin 10:29 EST’de, Ultima Thule evine gönderdiği sinyal ile her şeyin yolunda olduğunu söyledi. Bu, bilimsel hedefler için iyiye işaretti ve veriler sızmaya başladığında, NASA 2 Ocak ve 3 Ocak’ta öğleden sonra saat 2’de (EST) bulgularını detaylandıran iki basın toplantısı düzenleyecek.

Toplamda, bütün data paketinin Dünya’ya geri gönderilmesi yaklaşık 20 ay sürecek.

Stern, 1 Ocak’ta “Elimizdeki veriler olağanüstü görünüyor ve çoktan Ultima’yı şimdiden yakından öğreniyoruz” dedi. “Buradan itibaren veriler daha iyi ve daha iyi olacak!”

Aşağıdaki en son görünüm, NASA bilim adamlarının gizemli kayanın neye benzediğine inandığını ve Dünya’ya ulaşan en yüksek çözünürlüklü görüntülere dayanarak nasıl döndüğünü göstermektedir. Güneş sistemi her tarafında ilerleyen bir özelliksiz, baş aşağı kardan adam veya bir lobut (bowling’de top ile devrilmeye çalışan cisimler) gibi görünüyor.

2019010214023499488.jpg Yeni Ufuklar aracı yeni bir gezegeni daha aştı

Her ne kadar Yeni Ufuklar ilgi odağı içindeki en büyük paya sahip olsa da, bir diğer NASA uzay aracı, nahoş güçlerini potansiyel olarak tehlikeli asteroid Bennu ile hassas bir yerçekimi dansına başlayacak dek ayarlayarak, çift adımın kozmik bir sürümünü yalnızca saatler önce gerçekleştirdi.

Osiris-Rex (Kökenler, Spektral Tanımlama, Kaynak Açıklama, Güvenlik, Regolith Kaşifi) asteroit örnekleme uzay aracı, Yeni Yıl Arifesinde saat 2: 43 EST’de Bennu etrafındaki yörüngeye başarıyla yerleştirildi. Asteroit kaşifi artık bir uzay aracının şimdiye kadar göksel bir gövdeye en yakın yörüngesi ile Bennu’yu sadece bir eksen mesafeyle dönecek.

Bennu, Osiris-Rex’i tenitasyonlu yerçekimsel alanında güvende tutmak için devamlı bir çaba olacak kadar küçük bir asteroit, ama Pazartesi günü yaşanan yörüngesel yerleştirme, uzay aracının Bennu’nun yüzeyinden asteroid tozunu toplamasına izin devretmek için diğer bir kayda değer adım.

Yalnızca yeni bir yıla değil, uzay araştırmalarında yeni bir çağa da antre yaptık.

Önceki HaberStranger Things Yeni Sezon Tarihi Açıklandı Sonraki HaberIntel’den Nasıl Bir 2019 Bekliyoruz?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir