Ördek Gagalı Ornitorenklerin Atası Olan Bir Canlı Bulundu

Bilim admin 166 Okundu
sponsorlu reklam

Ördek Gagalı Ornitorenklerin Atası Olan Bir Canlı Bulundu

Dünyadaki en garip canlılardan birisi olan ornitorenklerin de bir atası olduğu keşfedildi. Gagası ve anatomik yapı itibariyle modern ornitorenklere benzeyen bu yaratığın Çin’in şimdiki bulunduğu bölgede yaşadığı varsayım ediliyor.

Arkeogların yaptığı araştırmaya kadar, yaşamış en garip canlılardan birisi olan ördek gagalı ornitorenkin prehistorik devirlerde yaşamış olan akrabaları da asgari kendisi dek ilginçmiş.

Yeni keşfedilen bir deniz sürüngeni, devlete ait adıyla Eretmorhipis carrolldongi, bundan 250 milyon sene önce şu anda Çin’in olduğu yerdeki sığ denizleri yüzerek geçen ve avlarını gagasıyla değerek bulan bir canlı çeşidiydi.

Bu hayvanın garip biyolojisi, uzmanları hayretler içerisinde bıraktı. Kaliforniya Üniversitesi’nde paleontolog olarak çalışan Profesör Ryosuke Motani, “Bu hayvan çok acayip. Biyolojisini düşündüğüm vakit kafam karışıyor” ifadelerini kullandı.

Eretmorhipis, takriben 70 cm boyunda, uzun ve sert bir vücudu olan, minik kafasında ufak gözleri olan, yüzmek ve kendini yönlendirmek için 4 yüzgeci olan bir canlı. Hayvanın sırt kısmında ise kemikten oluşmuş plakalar bulunuyor.

Önceden hayvanın sadece belirtilmiş başlı fosilleri bulunduğu için kafası hakkında o kadar bir açıklama yapılamamıştı lakin son yer alan iki eski kalıntı, hayvanın kafasında kıkırdaktan oluşmuş bir gaga olduğunu ve bu gaganın ortasında modern ornitorenklerde olduğu gibi büyük bir başıboşluk bulunduğunu ortaya koydu.

Ornitorenklerdeki bu gaganın ortasındaki boşlukta reseptörler bulunuyor. Bu reseptörler çamurlu akıntılarda dokunarak avlanma ve düşük ışık koşullarında avlanma gibi yetenekler veriyor.

Triyasik dönemde, Çin’in bulunduğu bölgede karbonat bir platform üstünde, bir metre derinliğinde yüzlerce kilometre baştan başa uzanan sığ bir deniz vardı. Eretmorhipis fosilleri, karbonat platformunda oluşan deliklerde ve lagünlerde bulundu.

Bu canlının o dönemde ne yediğine dair pek bir delil yok ama büyük ihtimalle karides, solucan gibi minik deniz canlılarını yiyor olabilir.

Uzun ve kemikli yapısı bu hayvanın fena bir yüzücü olduğunu gösteriyor. Eretmorhipis’in belki günümüzde yaşaması pek olası olmayabilirdi lakin kendi döneminde o kadar pozitif rakibi olmadığı için daha kuytu bir hayat sürüyordu.

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6628919/The-strange-prehistoric-platypus-hunted-touch-250-million-years-ago.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir