OSIRIS-REx Ekibi, Bennu Asteroit’ini Nasıl Görüntülüyor?

Haberler admin 178 Okundu
sponsorlu reklam

OSIRIS-REx Ekibi, Bennu Asteroit'ini Nasıl Görüntülüyor?

Uzayda kaydedilmiş asteroit görüntülerinin aslında çekildikleri ilk anki gibi karşımıza çıkmadığını biliyor muydunuz? Olağanüstü netlikteki bu fotoğraflar, gerçekte bir dizi işlemden geçirilerek paylaşılıyor. Space.com’un OSIRIS-REx’in görüntüleme ekibinin bir üyesiyle yaptığı görüşme, yaptıkları işin ne değin acayip olduğunu gösteriyor.

OSIRIS-REx uzay arabulucu, 2016’da Bennu isimli asteroidi çözümlemek için uzaya fırlatılmıştı. Tayin süresi olan 7 yıl boyunca Bennu’yu inceleyip örnekler alacak olan OSIRIS-REx’den gelen görüntüler hayli acayip. 

OSIRIS-REx’den gelen görüntüler sahiden OSIRIS-REx ekibi kadar oluşturulmuyor. Bu fotoğrafların oluşturulması için 6 karakter görüntüleme ekibinin yanı sıra dünyanın dört bir yanına da çoğu iki taraflı alıştırma yapılıyor. Uzay aracında PolyCam, MapCam ve SamCam isminde üç kamera bulunuyor. PolyCam siyah beyaz görüntüler için kullanılırken MapCam de renkli görüntüler almak için kullanılıyor. 3. kamera SamCam ise asteroitten misal alacak kolun, hedefe yönelik görevini yerine getirmesi için kullanılıyor. 

Space.com, OSIRIS-REx’in görüntüleme ekibi üyelerinden Dathon Golish ile elde edilen görüntüler hakkında bir görüşme gerçekleştirdi. Röportajın birincil sorusu olan “Gözde kameranız hangisi?” sorusuna Golish’in verdiği yanıt garip. Golish, “SamCam benim favorim. Çünkü gösterme almakta kullanılmadığı için genelde göz ardı ediliyor.” ifadesini kullandı.

“Görevin şu asıl dek en eğlenceli kısmı neydi?” sorusuna Dathon Golish, Aralık ayı başında aldıkları ilk yüksek çözünürlüklü görsellerin kendisini çok heyecanlandırdığı yanıtını verdi. Şubat ayına değin alacakları en net görsellerin bunlar olduğunu açıklayan Golish, gelen görüntülerin kendi adına nefes kesici olduğunu söyledi.

“Şimdiye değin elde edilen görüntüler ile amaçlamak nasıl bir şey?” sorusuna, “Her faz epeyce ilginçti. Bennu’nun elde edilen flu görüntüsünden, şahane bir görüntüye dönüşmesi fazla şaşırtıcıydı. Bu engebeli işte başarıyı, resimler hakkında bambaşka düşünerek elde ettim” cevabını veren Golish, Bennu’ya yaklaştıkça görüntülerin netleştiğini ve bunun kendisi için oldukça güzel olduğunu söyledi.

“Bennu’da görüntülemek istediğiniz muhakkak açılar veya özellikler var mı?” sorusuna ise Golish, “Birkaç garip nokta belirledik. Büyük kayalar, karanlık bölgeler ve aşırı parlak noktalar var. Bunların hepsini görüntülemek istiyoruz.” dedi. 

Kaynak : https://www.space.com/42852-osiris-rex-imaging-team.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir