Otomobiller Hakkındaki Genel Kültürünüzü Tavan Yapacak 10 Bilgi

Otomobil admin 265 Okundu
sponsorlu reklam

Otomobiller Hakkındaki Genel Kültürünüzü Tavan Yapacak 10 Bilgi

Yüz yıldan fazla bir geçmişe sahip olan otomotiv endüstrisinde yaşanmış birçok olay ve yaygın olarak bilinmez o kadar fazla data bulunuyor. koskocoman sırlar olmasa da okuduğunuzda sizi şaşırtabilecek bilgileri derledik.

Karl Benz’in birincil araba olarak bilinen Benz Berat Motorwagen’ı tasarlamasından sonra geçen onlarca yılda araba üreticileri birçok öbür otomobil üretti. Kimi süre ticari amaçla kullanılan kimi zaman da uzun yolculuklar ve keşifler yapmaya yarayan otomobiller, günümüzün en büyük sektörlerinden biri. Bu büyük sektördeki üretim süreçleri baştan başa yaşananlardan, araçların satış sonrası sebep olduğu olaylardan ve aktüel istatistiklerden yararlanarak hazırladığımız listemizdeki 10 acayip bilgiyi gelin birlikte inceleyelim.

1. Dünya’da en çok otomobilin bulunduğu ülke Çin değil ABD’dir:

Doğrusu dünya nüfusunun yalnızca %4’üne sahip olan ABD, dünya araç popülasyonunun %21’ine konut sahipliği yapıyor. ABD’de aktif olarak kullanılan 271 milyon vasıta bulunurken, en yakın takipçisi Çin’de 194 milyon vasıta faal olarak kullanılıyor.

Kaynak: Wards Intelligence

2. Kafanızı kullanarak, aracınızın uzak kumandasının menzilini iki katına çıkarabilirsiniz:

Uzakta kumanda ile aracınızı kilitlemek için, aracınıza belli bir yakınlıkta olmanız gerekir. Bazen bulunduğunuz konum, kumandanın menzili dışındaysa bulunduğunuz konumu değiştirmeniz gerekebilir. İşte böyle anlarda işinize yarabilecek bu bilginin bilimsel açıklamasına kadar insan kafatasının, bir büyütücü alet gibi davranması sonucunda kafanıza konumlandırdığınız kumanda ile, menzili yaklaşık olarak iki katına çıkarabilirsiniz. 

Kaynak: Arabalar Hakkında Gerçekler Kitabı

3. Yeni araba kokusu doğrusu zararlıdır:

Araçların imal süreçlerinde kullanılan malzemelerin karışarak oluşturduğu ve “Yeni otomobil kokusu” olarak bilinen kokunun içinde takriben 50 adet uçucu organik alaşım bulunuyor. Yapılan araştırmalara kadar bu organik bileşiklerin oluşturduğu kokunun,  toksik etkisi bulunuyor.

Kaynak: CBS News

4. Bir otomobili üretmek için yaklaşık 30.000 parça bir araya getirilir.

Toyota’nın çocuklar için açtığı soru-yanıt platformunda gelen “Bir araç kaç parçadan oluşur?” sorusuna verilen yanıta kadar bir araba, vidalarına değin sayarsak yaklaşık olarak 30.000 parçanın birleştirilmesi sonucu oluşuyor. Keza bu parçaların %80’i de geri dönüştürülebiliyor.

Kaynak: Toyota

5. Kaset çalarları otomobillerinde kullanan son işyeri Ford’dur.

Kaset çalarlar, bir dönemin arabarda en fazla aranan özelliklerinden biriydi. Araba üreticileri göre dahili olarak sunulan kaset çalarlar, 2011 yılında son defa kullanıldı. Teknolojiye ayak uyduran firmaların yeni nesil gösteri sistemlerine geçtiği o yıllarda Ford Victoria, kaset çaların dahili olarak kullanıldığı son otomobil oldu.

Kaynak: Arabalar Hakkında Gerçekler Kitabı

6. Otomobillerde radyoyu ilk kullanan üretici Chevrolet’dir.

Araç içindeki ilk davet sistemi 1922 yılında Chevrolet tarafından kullanılmıştı. Ama o yıllarda, vasıta içi radyoya aleyhinde çıkanların sayısı epeyce fazlaydı. Sürücünün dikkatini dağıtacağı ve sürüş güvenliğini olumsuz etkileyeceği düşünülen bu radyolara insanlar, bir vakit mesafeli durmuştu. Öteki üreticilerin de araçlarında radyo kullanmasıyla birlikte vasıta radyoları, cümbür cemaat tarafından benimsenmişti. 

Kaynak: Tekerlekler Üzerindeki Amerika Kitabı

7. Volkswagen’ın otomobil isimleri, rüzgar türlerinden alınmıştır.

Volkwagen’ın en popüler otomobillerinden olan Passat’ın ismi, Almanca’da “alize rüzgarları” anlamına gelen kelimeden esinlenilerek oluşturulmuştu. Bir öteki popüler model Polo’nun ismi de “gönder rüzgarları”nın Almanca karşılığından türetilmişti. Son olarak Jetta ise, “jet rüzgarları” anlamına gelen Almanca kelimeden esinlenilerek seçilmişti.

Kaynak: Arabalar Hakkında Gerçekler Kitabı

8. Hava yastığının açılım hızı saatte yaklaşık 320 km’dir.

Kaza hemencecik hayatımızı kurtaran hava yastıkları, fazla süratli hareket edebiliyorlar. Açılma hızları saatte yaklaşık 320 km’yi bulan hava yastıkları, çarpışma anından 40 mili saniye dek küçük bir sürede tepki verebiliyorlar.

Kaynak: HowStuffWorks

9. Sürat sabitleyicinin mucidi Ralph Teetor’ın gözleri görmüyordu.

Allah Vergisi görme yetisini kaybetmiş olan Ralph Teetor, 1940’larda avukatının sürdüğü bir otomobilde ilerlerken, avukatın çoğu kez süratlenme ve yavaşlamalarından rahatsız olmuştu. Bu rahatsızlığını tamir etmek için hız sabitleme sistemini icat eden Ralph Teetor’ın icadı, bugün hemen hemen her otomobilde kullanılıyor.

Kaynak: New York Times

10. 3 noktalı emniyet kemerinin mucidi Volvo, emniyet kemerini herkes kullanabilsin diye pantentini ücretsiz ayla getirmişti.

Dünya üzerindeki en güvenli otomobilleri üreten Volvo, 1959 yılında buluş ettiği 3 noktalı güvenlik kemerinin patentini almıştı. Fakat yolcu güvenliği hakkındaki bu buluşun tüm otomobil firmaları göre kullanılması gerektiğini düşünen şirket yetkilileri, otomotiv sektörünün en büyük jestlerinden birini yaparak bu patenti bedava ayla getirmişti. 3 noktalı güvenlik kemeri, kazaların verdiği zararı en aza indirmenin hala en etkin yolu.

Kaynak: Car-Bilgi

Otomobiller hakkında ilginç bilgileri listelediğimiz yazımızın sonuna geldik. Sizin bu sektör hakkında ilginç olduğunu düşündüğünüz bilgiler varsa yorumlarda bekliyoruz. Otomobiller hakkındaki paylaşımlarımıza önümüzdeki günlerde devam edeceğiz. Kaçırmamak için takipte kalın 🙂

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir