Otonom arabalar için yeni eğitim

Bilim admin 164 Okundu
sponsorlu reklam

Otonom arabalar için yeni eğitim

Otonom arabalar hâlâ hata yapmaya meyilli olabiliyorlar ve bunun en büyük sebeplerinden biri, AI eğitiminin tüm durumlara karşı önlem alamıyor olması. Ama Microsoft ve MITOS, bu bilgi açıklığını kapatmak için bir usul bulmuş olabilirler. MIT’nin tanımladığı üzere “kör noktaları” dolduran bir model geliştiren ikili, bu geliştirme için AI’nin açıklanmış durumlarda insanların hareketlerini, kendisinin ne oluşturacağı ile mukayese yaklaşımını kullandılar. AI, kendi tepkisinin insanların tepkilerine ne kadar yakın olduğuna göre davranışını değiştiriyor. Eğer bir otonom otomobil, bir ambulans gelirken kenara çekilmesi gerektiğini bilmiyorsa, reel bir insan sürücünün çekilmesini izleyerek ne yapması gerektiğini öğrenebiliyor.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki başvuru formu izinleri

Ayrıca bu model, hakiki zamanlı düzeltmeler için de kullanılabiliyor. Eğer bir AI yapmaması gereken bir şey yapıyorsa, insan bir sürücü kontrolü alarak bir şeyin hatalı yapıldığını gösterebiliyor.

Araştırmacılar, sürücüsüz araçların kendilerine fazla güvenmelerini ve bir duruma aleyhinde bahşedilen tepkinin her kullanımını güvenli olarak işaretlemelerini alıkoymak için de bir yönteme sahipler. Bir alet öğrenimi algoritması, yalnızca ve kabul edilemez tepkileri belirlemekle kalmıyor, bununla birlikte bir hareketin ne zaman sahiden güvenli olduğunu ya da ne süre problemler için potansiyel bıraktığını da belirliyor. Bir davranış, durumların %90’ında dürüst olsa bile hâlâ çözülmesi gereken zayıflıklara sahip olabilir.

Bu teknoloji hemen şimdi arazi testleri için hazır değil ve bilim adamları modellerini sadece, sınırlı parametreler ve göreceli olarak ideal koşullar olan video oyunları üstünde deneme ettiler. Microsoft ve MITOS’nin hâlâ gerçek arabalar ile test düzenlemeleri gerekiyor. Ancak eğer bu sistem istenildiği gibi çalışırsa, otonom arabaların pratik kullanımı için büyük bir adım anlamına gelecek. Birincil araçların hâlâ kar gibi basit problemlerle uğraş etmede sorunları bulunuyor ve seri trafik koşullarında en küçük bir kusur bile kaza ile sonuçlanabiliyor…

İLGİLİ HABER DailyMotion saldırıya uğradı Önceki HaberGillette Fortnite Turnuvası Nefes Kesti!  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir