Otonom araçlara büyüyen öfke!

Yapay zeka admin 274 Okundu
sponsorlu reklam

Otonom araçlara büyüyen öfke!

Arizona, birçok işyeri tarafından yeni uygulamalar için pilot alan olarak seçilen bir eyalet. Uber’in otonom aracının bir yayayı öldürdüğü kaza ile gündeme gelen alan, bu sefer otonom araçların halk müziği göre saldırıya uğraması ile gündeme geldi.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

New York Times göre gündeme getirilen olaylar dahilinde 2017’den bu yanlamasına Waymo’nun otonom araçları 20’den pozitif defa saldırıya uğradı. Arizona eyalet yetkililerine göre saldırılar kesilen vasıta lastiklerinden trafik üstünde kasıtlı olarak otonom araçları yolundan saptırmak amacı ile yapılan manevralara kadar değişim gösteriyor. Bunun yanı sıra eyalete bağlı polis amirlikleri de hazırlanan raporlarda birçok eyalet sakininin otonom araçları taşladığını belirtiyor.

İşin acayip boyutu ise saldırıya uğrayanlara yalnızca araçların yok içindeki şahısların da dahil olması. Arizona eyalet görevlileri ve Times’a tarafından otonom aracın içerisinde bir sorun olması ihtimaline aleyhinde hazır bulunan “değiştirme şoför”ler de zaman zaman tehditlere maruz kalıyor. O Kadar ancak, Times’ın haberinde bir şahsın bir Waymo yetkilisini elinde bulunan bir PVC boru ile tehdit ettiği bilgisi dikkat çekiyor.

“Emniyet, her eylemimizin merkezinde bulunuyor. Bu kendi sürücülerimizi, yolcularımızı ve toplumu korumanın en büyük önceliğimiz olduğu anlamına geliyor.” cümleleri ile Gizmodo’ya yorumlama yapan bir Waymo yetkilisi, durumun üzerinde çalışmakta olduklarını “Geçen iki yılda Arizona sakinlerinin caddeleri daha güvenli bir hâle getirme potansiyeli olan bu teknolojiyi memnuniyetle karşıladığını görmüştük. Hizmet verdiğimiz bölgelerde lokal etkileşimin işimizin esaslarından biri olduğuna inanıyoruz, buna Arizona eyalet yürütmesi ve öteki ilgili makamlar da dahil.” cümleleri ile ifade etti.

Geçtiğimiz ay Arizona eyaleti Chandler Polis Departmanı’nın Ağustos ayında yaşanan durum üstüne yayınladığı bir video hakkında bir rapor yayınladı. Videoda 69 yaşındaki Roy Leonard Haselton‘un Waymo’nun araçlarından birine bir altıpatlar tabanca doğrulttuğu açık açık görülüyordu. Polis departmanı adına izah etme yapan Detektif Cameron Jacobs, Haselton’un “Uber’e ait aracın bir yayayı öldürdüğü olaydan beri otonom araçlardan korku ettiğini” açıkladı. Eyalet yetkililerinin otonom araçlara yönelik soruşturması uzun bir zaman devam edecek gibi görünüyor.

Önceki HaberSızıntıya Tarafından Galaxy S10’un Kavisi Azalacak! Sonraki HaberDC Comics-Warner Bros kocaman bir galibiyet elde etti

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir