Otonom ve kablosuz su altı drone’u iBubble

Haberler admin 273 Okundu
sponsorlu reklam

Otonom ve kablosuz su altı drone’u iBubble

Bugüne kadar su aşağıda tahsis yapan ayrı drone modelleri görmüş olsak da, otonom olarak su altıda hareket edebilen ve kablosuz bir model karşımıza çıkmamıştı. Bu alanda geliştirilen iBubble, tamamen otonom ve kablosuz özellikleriyle hareket ediyor. Drone istenildiği takdirde kabloyla da kullanılabiliyor.

iBubble‘ın uygulama alanları ise oldukça geniş. Daha çok dalgıçları hedefleyen iBubble, üzerindeki kamera ekipmanı doğru dalgıçların kendi kendilerini çekmesini sağlıyor. aynı zamanda oteller, su altı merkezleri çekimlerde göstermek üzere iBubble’a sahip olmayı isteyebilir. Keza iBubble su altı keşifleri ve bilim insanlarınca da kullanılabilecek bir şekilde planlanmış. iBubble su aşağıda dalgıcı otomatik olarak peşine düşüp takip ediyor, bu nedenle gerçekleştirilen dalışlarda sırf çekim yapması için ekstra bir dalgıcın çalışması gerekmiyor, iBubble bu işi kimsesiz üstleniyor.

60 metre derinliğe kadar dalabilen iBubble’ın şarjı 1 saat gidiyor. Çevre dostu olarak tasarlanan iBubble, sensörleri baştan sona su aşağı resiflere veya engellere çarpamaktan otomatik şekilde kaçınıyor. Suyun altında 3.5 km/h sürat yapabilme yeteneği olan iBubble, su altıda çekim yapmasına muavin olan kuvvetli iki ışığa sahip. Nvidia kadar geliştirilen Jetson TX2 işlemciyi kullanan iBubble otonom özelliklerini de içerisinde barındırdığı bu bilgisayara borçlu.

Marsilya merkezli Notilo Plus kadar geliştirilen iBubble, bugüne dek ayrı yatırımcılardan önemli yatırımlar almayı da başarmış. 15 kişilik bir ekip göre geliştirilen iBubble, su altı video çekimi konusunda kendi ürününü kayda değer bir konuma getirmeyi amaçlıyor.

Birincil siparişlerin Ocak 2019 itibariyle teslim edilmeye başlanacağı iBubble’ın başlangıç fiyatı ise 4099 dolar. farklı ve gelişmiş özelliklere sahip iBubble ürünlerinin fiyati ise 6700 dolara kadar çıkıyor. iBubble içi hazır bir tanıtım videosunu anında aşağıdan izleyebilirsiniz.

Drone iBubble Notilo Plus Nvidia su altı drone

Favorilere Ekle

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir