Piyasanın en iyi ekranı onda!

Haberler admin 127 Okundu
sponsorlu reklam

Piyasanın en iyi ekranı onda!

Galaxy ailesinin yeni temsilcisi olan Samsung Galaxy S10 Plus ’un ilk izlenimi aslında fazla etkin. Samsung Galaxy S10 ve Galaxy S10E’den öbür olarak ister istemez heybetli ekrandan gözünüzü ayıramıyorsunuz. Hemen Hemen çerçevesiz bir tasarıma sahip olan bu telefon, bütün S serisi telefonlar aralarında en yüksek manzara oranına sahip. 19:9 formatlı olan bu ekranın üstteki sağ kısmında ön kameralar yer alıyor. Bu kameralar ekranın içinde gizlenmiş durumda. Samsung’un bu akıllı tasarımı sayesinde telefonun çerçevesini en üye indirgeyebiliyor. Bu sayede de %88.9 oranında bir bakış alanı (103.8 cm2) elde edebiliyor.

Samsung Galaxy S10 Plus analiz! Piyasanın en iyi ekranı onda!

Kesinlikle burada yapılan değişim yalnızca bunula sınırlı değil. Samsung ekranın büyüklüğünü 6.4 inç’e çıkarmayı tercih etti. S9 Plus’ın 6.2 inç ekranı ile kıyasla sözü edilen ekran doğrusu büyük duruyor.

Ama bu soylu davranış rakiplerle kıyaslandığında ekstra bir fazla sağlamıyor. Bildiğiniz gibi Mate 20 Pro benzer bir ekran büyüklüğü ile karşımıza çıkmıştı. Ama Samsung, ekranın büyüklüğü ile kendisini övmüyor. Sözü edilen ekran şu esas dek gördüğümüz en iyi, ola ki de piyasanın en iyi ekranı olduğunu söylesek çok da yanılmış olmayız.

Mükemmel bir ekran! Kesinlikle piyasanın en iyisi!

Samsung AMOLED dediğinizde zaten akıcı sular duruyordu. Sevseniz de sevmeseniz de, Samsung bu ekran işini çok iyi beceriyor. Ne süre AMOLED ekranlı üst seviye bir Samsung telefon çıksa, piyasanın en iyi ekranı bu üründe dedirtiyordu bize.

Bu durum yeniden değişmedi. Samsung Galaxy S10 Plus, muhteşem kontrast değeri, kuvvetli ve tok renk dağılımı ve fazla yüksek parlaklık değeri ile karşımıza çıktı. Samsung ekran teknolojisinde daha ne yapabilir dediğimizde, bizi kesintisiz şaşırtıyor. Ölçtüğümüz yaklaşık 1000 Candela’lık parlaklık değeri resmi olarak bir rekor denemesi. Bu parlaklık değeri ile en güneşli yaz gününde bile ekranınıza sorunsuzca bakabiliyorsunuz. 110 000:1’lik kontrast değeri elbette burada önemli bir rol oynadığını da söylemeden edemeyeceğiz. 552 ppi piksel aşırılık değeri ve %97.2 oranında renk doğruluğu ile birleştiğinde, 3040×1440 piksel çözünürlüğünde müthiş bir görünüm elde etmemek az kalsın imkansız.

Unutmadan. Oldukça parlak, keskin ve canlı olan bu ekran standart ayarında 2280×1080 yani FullHD+ çözünürlüğünde çalışıyor.

Parmak izine aleyhinde seramik kaplama

Samsung Galaxy S10 Plus’un birde Premium sürümü var. Daha doğrusu arka tarafı siyah ya da beyaz renginde seramik kaplamalı ürününü Premium olarak adlandırıyor. Burada özellikle beyaz seramik kaplamalı olan mahsul fazlasıyla göze batıyor. Ama tasarımdan fazla cam kaplamalı sürüm ile kıyasla, parmak izi tutmaması ile fark yaratıyor.

Seramik kaplamanın diğer bir avantajı çizikler aleyhinde çok daha dirençli olması. Bu bilhassa cebinde anahtarlık ve bozuk para içeren kişiler için önemli bir menfaat. Dezavantajı ise 200 gram’lık toplam ağırlığı ile 25 gram daha ağır olması.

Üçlü kamera tekniği işe yarıyor mu?

Galaxy S9 Plus iki adet asıl kameraya sahipti. Standart kameranın yanı sıra bir tane de telefoto kamera yer alıyordu. Galaxy S10 Plus’un farkı ise, üç adet asıl kameraya sahip olması. Samsung, 12 MP’lik standart (f/1.5-2.4, 26mm )ve 12 MP’lik telefoto kameranın (f/2.4, 52mm ) yanı sıra bir tane de 16 MP’lik geniş açı çeken (f/2.2, 12mm ) bir kamera entegre etmiş durumda.

Yaptığımız resim çekimlerinde bu ayrım derhal emin oluyor. Çok geniş Panorama çekimlerinden tutun, yakın çekimlere dek başarılı fotoğraflar çekmeniz muhtemel. Kamera özelliğini şöyle de düşünebilirsiniz. Elinizde 13-52 mm’lik bir tarafsız ile 45-123 dereceye kadar resim çeken bir kamera var. Bunun anlamı benzer ürünlerle kıyasla daha esnek bir ortamda fotoğraflar çekebilmeniz.

Samsung S sınıfı için bunlar aslında kayda değer özellikler. Lakin şunu da unutmayalım. Samsung üçlü kamera tekniğini Galaxy A7 ile denemişti. Huawei Mate 20 Pro ise, ek olarak 3x optik zum özelliğini de kattı. Dolaysıyla ister istemez akla resim performansı geliyor. Galaxy S10 Plus’un kamera performansı doğrusu ne dek başarılı.

Denemelerimizde Galaxy S10 Plus’un Galaxy S9 Plus ile kıyasla neredeyse tüm kategorilerde daha iyi olduğunu gördük. Toplamda iPhone XS Max ile kafa kafaya yarışıyor. Buna karşın gün ışığında Huawei Mate 20 Pro’nun fazla daha iyi olduğunu söylemek olası. Benzer bir koşul düşük ışıklı ortamlar için de geçerli. Huawei Mate 20 Pro bu alanlarda önde.

Bokeh efektli Selfie

Gerçi Samsung Galaxy S10 Plus’un hakını yemeyelim. Yapay akıl özelliği tamamen çekim ortamlarını bundan böyle daha iyi anlayabiliyor. Fazla daha pozitif ortam tanıyabiliyor ve kamerayı fazla da başarılı bir şekilde ayarlıyor. Bilhassa gece modunun her ne değin en iyisi olmazsa da oldukça başarılı olduğunu söylemeliyiz.

Üründe beğendiğimiz öteki bir özellik, 8bit yerine 10bit renk derinliğinde HDR+ resim ve video çekebilmesi. Evinde 4K Televizyonu olan kişiler bu özelliği fazlasıyla beğeneceklerini düşünüyoruz.

Bitmedi. Galaxy S10+, ön tarafta iki adet kamera bulunduruyor. Selfie tutkunlarını çekimlerini Bokeh efekti ile yapabilmeleri fazla kayda değer bir artı. bununla birlikte suni zekanın bu kameralar için etkin olduğunu da söyleyebiliriz. Ama bundan da önemlisi ön kameraların 4K video çekebilmeleri.
Video demişken. Samsung Galaxy S10+’ın ön kamerası piyasanın en iyi Selfie çeken kamerasında resmi olarak zirveye oynuyor. Video kalitesine zaten diyebileceğimiz bir şey değil. Galaxy S10 Plus, bu alanlarda Huawei Mate 20 Pro’yu ciddi anlamda solluyor.

Performans ve batarya ömrü

Galaxy S10+’da kendini ispatlamış Exynos 9820 işlemcisi kullanıyor. Fazla yüksek bir performansa sahip olan bu işlemciyi baskı yapmak yaklaşık olarak imkansız. Lakin bundan da önemlisi bu işlemcinin özelliği yüksek miktarda hafıza rezervelerle birlikte çalışabilmesi. Dolaysıyla üründe 8 Gbyte’lık bir belleğin olmasına fazla şaşırmamalı. Ülkemizde şimdilik 128 GByte kapasiteli model satılıyor. Bu ürünün üstelik 12 Gbyte hafıza ve 1 Tbyte kapasiteli modeli olduğunu söylememiz gerekiyor.

3500 mAh’lik batarya yerine 4100 mAh’lik bir pilin kullanması manâlı bir üstünlük. Ama bundan da önemlisi Samsung’un pil sorununu çözmüş olması. Yaptığımız denemelerde bu ürünü karışık kullanımda 15 saat 30 dakika rahatlıkla kullanabildiğimizi söylemeliyiz.
Unutmadan. S10 Plus kablosuz sorumluluk özelliği ile birlikte geliyor. Bu ürünü kablosuz olaraj sıkıntı edebildiğiniz gibi, öbür akesuarları S10 Plus2un pilini kullanarak da sıkıntı edebiliyorsunuz.

Ürünün önemli bir özelliği parmak izi sensorunun ekranın aşağı gizlenmiş olması. Ekranın sadece emin bir alanda çalışan bu parmak izi sensoru gerçekte çok seri. Buna karşın yüz tanıma özelliği daha da gelişeceğine gerilemiş durumda. Hatta IRIS tarayıcısının olmaması bizde resmen şaşkınlık yarattığını söylemeliyiz. Bu yüzden size tavsiyemiz yüz tanıma özelliğine kuşkusuz güvenmemeniz.

Bilgi aktarma hızına gelince, WLAN AX standardının burada yer aldığını görüyoruz. WiFi 6 olarak da adlandırılan bu teknoloji tamamen 1200 Mpbs hızına varmak mümkün. Yaptığımız testlerde 700 Mbps hızına ulaştığımızı gördük. 450 Mbps hızında bağlanan WLAN AC standardına kadar ciddi bir performans artışının olduğu bir hakiki. WLAn AX’in diğer bir özelliği dış etkenlerden fazla daha eksik etkilenmesi. Yani yakın çevrede kayıpsız çalışması.

Sonuç

Galaxy S10+, öncellikle AMOLED ekranı ile fark yaratıyor. Piyasanın en iyi ekranına sahip olan bu telefon yüksek performansı ve pil kullanım süresi ile de ayrım yaratıyor. Kamerada yapılan şansın dönmesi ürüne ciddi bir esneklik kattığı bir hakiki. Bilhassa ön kamerası fazla başarılı. Ana kameralar en düşük ön kameralar dek etkin, ama bir takım kategorilerde rakiplerin daha iyi olduğunu söylemeliyiz. 

 

 

Arda Turan: Nehir iyidir

Jelena Karleusa’nın acı günü

Bu iş yerinde müsade 3 ay!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir