PlayStation 4 alınır mı?

Haberler admin 231 Okundu
sponsorlu reklam

PlayStation 4 alınır mı?

Malum, son yıllarda oyun sektörü iyiden iyiye konsol ve mobil kanada dürüst kaymaya başladı. Günümüzden bir 10 yıl öncesinde oyun için tercih edilen birincil platform PC iken, şimdilerde PlayStation 4 başı çekiyor.

Oyun sektörünü takip edenlerin de bildiği üzere günümüzde konsol pazarına hükmeden şirket mevcut. Bunlar Sony, Nintendo ve Microsoft. Microsoft ve Sony’nin aynı özelliklere sahip konsollarla aynı kitleye hitap ettiklerini anlatmak olası.

Nintendo ise öbür konsol konseptleri ile kendisine has bir kitleye hitap ediyor. Zaten genellikle bakıldığında aynı jenerasyonda meydana çıkan Nintendo konsollarının, Microsoft ve Sony konsollarına kıyasla fazla daha güçsüz olduğu söylenebilir.

Mesela Sony ve Microsoft, PlayStation 3 ve Xbox 360 ile pazarı sallarken, Nintendo Wii ile sektöre adım atmıştı. Wii, PS3 ve Xbox 360’a kıyasla fazla kuvvetsiz bir konsoldu. Öyle ki konsolda HDMI desteği bile bulunmuyordu. Yani HD çözünürlük desteklenmiyordu.

Şu Anda aynısı Switch için de geçerli. Nintendo’nun 2017 yılında satışa sunduğu Switch, baskı bakımından 2013 yılında çıkmış olan PlayStation 4 ve Xbox One’ın hayli ardındaki. Zaten tamamen da bu yüzden yeni cins AAA tarzı oyunlar bu konsol için duyurulmuyor.

Emrindeki ancak bugün ki yazı konumuz Switch’ten ziyade PlayStation 4 ile ilgili. Malum Sony şu aralar yeni tür konsolunun hazırlığı içerisinde. Peki bunu kasıtlı olarak PS5’in şafağında PS4 alınır mı? İşte bu soruya yanıt arayacağız.

Yeni nesil konsollar bundan böyle çok yakın

Ilk Olarak şunu kabul etmemiz gerekiyor. Artık yeni cins konsollar için geri sayım başlamış durumda. Malum, bu yıl gerçekleşecek olan E3’e Sony katılmayacak. Dolayısıyla 2020 yılındaki E3 sırasında PlayStation 5’in tanıtılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Muhtemelen 2020 ortasında tanıtılacak olan konsol senenin sonlarına dürüst da satışa sunulmuş olacaktır.

Peki az daha 1.5 yıl sonra yeni bir konsol gelecekken PlayStation 4 alınır mı? Evet alınır. Peki niçin alınır?

Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz. PlayStation 5 birincil çıktığında bir kaç konsola özel oyun haricinde kayda değer bir artısı bulunmayacak. Ayrıca konsol yeni olduğu için 3. parti yapımcılar PS4 ve Xbox One’a olan desteğini asgari 1 -2 sene daha devam ettirecekler. Dolayısıyla PlayStation 4, en kötü 2022 yılına kadar güncel kalmaya devam edecek.

Ayrıca PlayStation 5 birincil çıktığında muhtemelen ülkemize anında gelmeyecek. Umulan stok sorunları falan derken bu konsolun Türkiye’de satışa sunulması azıcık gecikebilir. Gerçekte Türkiye yok, Amazon.com’dan da satın alsanız, PS5’in elinize ulaşması tekrar biraz huzursuz olacaktır.

minimum 3 yıl ömrü var

Dolayısıyla toparlamak icabında, bugün alından bir PlayStation 4’ün çok bakımlı 3 yıl ömrü olduğunu söyleyebiliriz. az önce de belirttiğimiz üzere olasılıkla 3. parti yapımcılar bu konsola olan desteğini 2022 yılına kadar çekmeyecekler.

Doğal olarak yeni meydana çıkan oyunları PS4 üstünde de oynamaya devam edebileceksiniz. Zira dünya genelinde 100 milyon satan bir konsolu kimse bir çırpıda silip atmaz.

Eğer şu aralar bir PS4 alma düşünceniz var ve kendinize şu saatten sonra PlayStation 4 alınır mı diye soruyorsanız, memnuniyetle alabilirsiniz. Ayrıca PS5 ilk çıktığında PS4 oyunlarının daha da ucuzlayacağını unutmamak gerekiyor. Malum oyun fiyatları zaten uçuk seviyelerde. Dolayısıyla oyun fiyatlarının düşmesi de tüketici lehine olacaktır.

Kesinlikle PS4 Slim yerine PS4 Pro almanız, 4K desteği açısından daha yardımsever olabilir. Hatta ola ki PS5 oyunlarının bazıları PS4 Pro için bile çıkabilir. Elbette bu henüz kesinleşmiş yok.

 

Yolun bittiğini ayrım etmedi!

O ülkede feci kaza: en az 24 ölü

Efsane dönüyor

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir