PNG güvenlik açığı çok tehlikeli

Haberler admin 151 Okundu
sponsorlu reklam

PNG güvenlik açığı çok tehlikeli

Google, Android platformunu her ay ahenkli olarak yayınladığı güvenlik güncellemeleri ile daha tehlikesiz bir yapıya dönüştürmek istese de hackerlar göre bu hamlesi suistimal edilebiliyor.

Doğrusu bu Android’e has bir durum değil. Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta iPhone’ların dinlenmesi gibi bir emniyet açığı ile karşılaşmıştık. Yazılım devi Apple bu açığı tam 1 hafta daha sonra kapatabilmişti.

Şimdi ise bir öbür bela Android‘in tepesinde. Fotoğraf dosyası formatı olan PNG sayesine hackerların Android telefonlara erişim sağlayabildiği ortaya çıktı. Manipüle edilmiş PNG dosyasını açtığınızda telefonunuza zararlı yazılım yükleniyor ve 3. kişiler bilgilerinize ulaşabiliyor.

Google, bu hatayı 5 Şubat tarihinde yayınladığı emniyet yaması ile Pixel modellerinde kapattı. Oysa bu emniyet açığı hala Şubat ayı Android güvenlik güncellemesi almayan öteki telefonlarda devam ediyor.

Android Nougat ve Android Pie sürümlerini etkileyen bu güvenlik açığından korunmak için; kaynağı belirli olmayan yerlerden gelen veye indirilen PNG. formatındaki görselleri açmamanızı öneriyoruz.

 

Yıllar ona yaramadı

Çoğu kişi haberdar bile değil!

6-0’dan daha sonra şoke eden hareket!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir