Pokemon Go

Genel admin 238 Okundu
sponsorlu reklam

Pokemon Go

Pokemon Go Cila An!

Artırılmış gerçeklik teknolojisi tamamen, hayali dünyayı aslına uygun hayatla birleştiren rahibe adayı trend Pokémon Go, oyunlara karşı katışıksız önyargıları kırarak oyun severleri egzersize ve sosyalleşmeye itiyor.

Mobil oyunlar büyüyen teknolojiye etek uydurarak şık cihazların katışıksız nimetlerinden faydalanmaya sürdürme ediyor. Çap papaz adayı trend keşke artırılmış gerçeklik (augmented reality) teknolojisini işletmeci, kelimesi kelimesine olay beraber imgesel dünyanın sınırlarını bulanıklaştıran parmağa ait oyunlar. Kategorinin başını -se tanıdık yaklaşık damga çekiyor: Pokémon Go.

Aldatmaca severleri dışarıda çıkmaya, gezmeye ve sosyalleşmeye iten bu marifet, fiilen oyunlara karşıt alışılmış bütün önyargılara meydan okuyor. Çıktığı andan itibaren hoşsohbet medyanın en fazla konuşulan konusu olan Pokémon Go, dünya çapında bilinen ve şiddetli halka özgü biraz markayı kuyruk dışı bazı teknolojiyle harmanlamanın başarısını yaşıyor.

Twitter’a yetişti; Tinder’ı solladı

Şimdilik sırf üç ülkede çarşı çıkmasına karşın mobil kullanma piyasasını birbirine kattı. Daha ilk haftadan aktif kullanıcı sayısı, bitiş 10 yıla damgasını vuran eğlenceli medya platformu Twitter’ı yakaladı. 

ABD’da başlangıç iki günün en sonunda özbeöz Android cihazların yüzde 5’ine kurulan çalışma, piyasaya çıktığı birkaç zaman -de, ABD’ayrıca delikanlı yetişkinlerin olsa olsa kullandığı destek buluş uygulaması Tinder’ın şimdiye kadarki hep yüklemelerinden bir kat daha fazla kez tekil yükleme aldı.

ABD ve Avustralya’hem Google Play Store’de Facebook, Twitter falan devleri tahtından indirdi, en fazla indirilen uygulamalarda liste başı oldu.

APKMirror ‘patladı’

Alıştırma, ABD Android verilerine için, tek seferde averaj 43 an kullanılıyor. Karşılaştırmak icabında, Whatsapp 30 an, Instagram 25 an, Snapchat ise averaj 22 an kullanılıyor.

Oyunun sırf üç ülkede piyasaya sürülmesi elbette oyuncuları durduramadı. Android uygulamalarının Google Play dışarıya kurulmasını vekil sitelerden biri olan APKMirror, hile piyasaya çıktığı anda trafik patlaması yaşadı.

Bu verilerin sade Android’e ait olduğunu, iOS verilerinin dahil edilmediğini hatırlatmakta menfaat geçerli.

Nedir bunun olayı?

Pokémon’un hikâyesi malûmunuz: Pocket Monster (Minyatür Canavarı) denen canlılar birlikte Pokémon eğitmeni iken yakın insanların dostluğu başlıca nakarat. Bu canlıların katışıksız türünden minimum tek fırsattan istifade etmek nihai gaye. Çeşitli eğitimcilerle savaştırıp daha yetkili olduğunu ispatlama boyutu da oyunda rekabeti özlü tutuyor.

Pokémon Go şimdilik işin yığın yanısıra odaklanıyor. Geliştirici ticarethane Niantic, eksik dönem netice kullanıcılar arası etkileşimi da ekleyeceğini açıkladı.

Oyunu yüklediğinizde güzel cihazınızın GPS’ini ve kamerasını kullanarak Pokémonları gerçek hayata birleşik yapan numara, sizi yarım yamalak mekanda gezerek Pokemonların en çok yaşadığı alanlara gitmeye itiyor. Siz elinizde telefonla ilerledikçe, oyundaki karakteriniz ayrıca ilerliyor.

Çevrenizde Pokémon belirdiğinde telefonunuz titreyip yaygaracı bilgi veriyor. Hem oyunla beraber anahtarlık boyutlarında, farksız işe dolayı, taşınabilir, Bluetooth göğüs göğüse kavga cihazlar hem de piyasaya sürüldü.

Sosyalleşme boyutu

Çevrenizdeki parklar, bahçeler, dilekçe yerleri, önemli yapılar vs. (Google’ın haritaları sağolsun) bundan böyle oyuncular uygun hazine sandıkları (PokeStop) oluyor. Buralarda kendilerine gereken olan eşyaları toplayan kalıp, kendileri benzer bu mekanlara gelen diğer oyuncularla tanışabiliyor.

Oyunda acemi arkadaşlarınızla ortaklık yapmanızın  avantajları müsait. Bu mekanlara kuracağınız geliştirmelerden (modüllerden) cümbür cemaat faydalanıyor. Dolayısıyla sırayla esas kısım kullanmanızın işteş yararını göreceksiniz. Yani hile sizi laf etmeye, etkileşim kurmaya, sosyalleşmeye teşvik ediyor.

Toplumcul medyada ve ekşisözlük aynı popüler mecralarda deneyimlerini paylaşan kalıp da rahibe adayı arkadaşlar edindiklerini anlatıp, bu özellikten övgüyle bahsediyor. Hem oyunda ‘gym’ kadar bilinen, yaklaşık nevi korunması vadesi dolmuş kaleler diyebileceğimiz element hem de olaya takım boyutu katıyor.

Egzersiz boyutu

Bu oyunda oturduğunuz yerden çoğalma yok. Hatta “parası neyse vereyim, anında gelişeyim” tam diyemiyorsunuz. Çevrenizdeki Pokémonları kendinize çekmeye dolayı yaklaşık cihaz geçerli ama aksine türde Pokémon kapmak amacıyla mutlaka farklı olarak yerlere, aksine saatlerde gitmeniz gerekiyor.

Misâl, su içeren tipi Pokémonlar su ile ilgili kenarı mekanlarda (kıyı, göl, dere, kaynak) oldukça çok bulunurken, arazi ve çimen tipi Pokémonlar park ve ormanlarda çok bulunuyor. Bu ayrıca evden çoğu kez çıkmış çıkmanıza, acemi yerler keşfetmenize kol oluyor.

Eğlenceli medyada günlerdir evden çıkmadıklarını anlatan bir kullanıcılar, püf noktası baştan sona uzun dönem devam açılış kez 3-5 kilometre gezmek zorunda kaldıklarından tatlı dille şikayet ederken, kimi eğer kimi boşluk edip arabalarını yavaş yavaş sürerek oluk baştan başa avlandıklarını anlatıyor.

Nasıl indirir, nasıl kullanırız?

Haberi yazdığımız an itibarıyla marifet Türkiye’keza Google Play ya da App Store’a düşmedi. Ancak Türkiye’den çeşit çeşit aktör, farklı olarak yöntemlerle oyunu cihazlarına indirdi.

Android kullanıcıları uygun bu yöntemlerin çap tanıdığı APK paketini düşürmek. APKMirror gibi siteler abartısız hem bu işe yarıyor. iOS kullanıcıları ise şimdilik “Kurumsal Uygulamalar” aracılığıyla geçici çözümlere razı olmak zorunda. Oyunun şimdilik Türkçe desteği devamsız.

Oyunun popülerliği fiilen Niantic ve The Pokemon Company şirketlerini da ihtiyatsız avladı. O Kadar ama, başlarda küresel yaklaşık ilk hedefleyen yayımcılar, sunucularındaki yoğunluktan korkup bir tek üç ülkeyle adapte olmak zorunda kaldılar. Nintendo şirketinin hisselerinin üç günde %35 layık kazandığını de buraya damga düşelim.

Yaklaşık bunalım mı? Uzmanlar ne diyor?

Parmakla Yapılan oyunların doğasına dair farklı görüşler var. Zıt eleştirilerin başında, oyunun bireyi kelimesi kelimesine hayattan soyutladığı ve asosyal kıldığı görüşü geliyor. Buna rağmen acemi düşme çeşitli ihtisas oyunların başlıklı başına birer sosyalleşme mecrası olduğunu ve kendine has sosyalleşme biçimleri getirdiğini belirtiyor.

Bu yönde düşünen uzmanlardan Hacettepe Üniversitesi Dokunuş Fakültesi Doçent Mutlu Binark, artırılmış gerçeklik akımının püf noktası dünyasının yeni rotası olduğu görüşünde. Marifet geliştiricilerin kusursuzluk dönemde gerçek dışı gerçekliğe (virtual reality) verdiği öneme duyuru ızdırap çeken Binark, kendisiyle görüşmemizde alışık zamanda yaptığı bazı röportaja bildiri çekiyor.

Oyun tasarımı fazla çalışmalarını sürdüren Kopenhag Teknik Üniversitesi’nden Kemal Akay -li yapılan ders röportajda, Akay da hayali gerçekliğin soyutlayıcılığına olduğu halde, oyuncuları sosyalleşmeye iten deneyimlerin üstünlüğüne bilgi çekiyor.

Pokémon ilgili

1995’te Satoşi Tajiri’nin Game Takım karşı ürettiği oyunla başlayan vurgunculuk, engel dizi, karikatür, engel masal (manga), kart oyunları, bilgisayar oyunları ve müzikallere öyle uzandı.

Türkiye’hem hem de engel filmiyle ünlü olan ve bir neslin tutkusu hâline giren Pokémon, şimdiye kadar 900 civarı kompartıman ve 20 mevsime özgü çizgi dizisi, 20 çizgi filmi ve farklı formatlardaki bol oyunuyla ünü dünyaya taşan, az daha Japonya’nın ekim ihracatının simgelerinden kimse hâline dönüşen dev bazı hedef.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir