Popüler Dizilerin Çoğunu Unutturacak, Az Bilinen ve Kaliteli 10 Yeni Dizi

Haberler admin 150 Okundu
sponsorlu reklam

Popüler Dizilerin Çoğunu Unutturacak, Az Bilinen ve Kaliteli 10 Yeni Dizi

Popüler olan şeyler tekrar tekrar kaliteli değillerdir, ara sıra sırf onlar yüzünden belli başlı olayları kaçırırsınız. Haftalık Dizi Reçetesi’nin yeni bölümünde, 2018’de yayına başlayan farklı türlerdeki 10 sağlam yapımı köşemize taşıdık. İzleyecek dizi arayanlara hap gibi bir içerikle karşınızdayız.

Stranger Things, Game of Thrones falan filan… Defalarca aynı şeyler, defalarca uzun süren bekleyişler. Bitmiyorlar, biliyoruz. Ama siz beklerken, çoğunu yakından tanıdığınız isimler, hiç de duymadığınız yapımlarda kamera karşısına geçip efsane işler yapıyorlar.

İzlerken size zaman kaybettirmeyecek kaliteli yapımları sunmaya çalıştığımız köşemizde, bu kere türlere göre bir ayrım yapmadık. 2018’de yayın hayatına başlamış, muhtemelen karşınıza reklamları bile çıkmayan dizileri seçmeye çalıştık. Lafı fazla artı uzatmaya lüzum yok.

Yılın son hafta sonu için, yıl boyunca gözümüzden kaçanlar gelsin efendim.

Black Earth Rising:

Nesil: Gizem IMDb puanı: 6,5 Rotten Tomatoes notu: %100 (Gerçekte) Yayıncı: BBC Two, Netflix 

Fragmanıyla çok anahtar sözcük vermiyor olabilir, fakat başroldeki tuhaf bakışlı Michaela Coel ablamızın oyunculuğu doğrusu inanılmaz. Uluslarası savaş suçları ekseninde dönen, yer yer utandıran, çoğu zaman meraktan öldüren, bir uçtan bir uca her anıyla düşüncelere boğan bir yapımdır, kuşkusuz izleyiniz. 

Sharp Objects:

Nesil: Gerilim, gizem, kabahat IMDb puanı: 8,2 Rotten Tomatoes notu: %79 Yayıncı: HBO

Amy Adams sen ne yaptın? Geçtiğimiz yıla damgasını tam anlamıyla vuran Get Out’un yapımcısı, bu dizinin arkasındaki isimlerden. Gerilim türünü sevenler için biraz durgun, ancak pişman olma ihtimallerini düşüren bir üretim.

One Strange Rock:

Nesil: Belgelere Dayanan (yaşam, bilim) IMDb puanı: 8,8 Rotten Tomatoes notu: %80 Yayıncı: National Geographic

Will Smith’in sunumuyla Nat Geo’nun yapımcılığını üstlendiği bu belgeli dizisi, Dünya’nın özgün kozmik düzende neden yaşama ev sahipliği yaptığı sorusuna yanıt arıyor. Yani yaşamın kökenine, Dünya’nın antik tarihine soluksuz bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Civilisations:

Cins: Belgesel (tarih, kültür) IMDb puanı: 7,4 Rotten Tomatoes notu: %50 Yayıncı: BBC Two

Dünya’nın bambaşka köşelerinde yaşayan toplumların, tarihe damga vuran kültürlerin en aktüel bilgilerle bitmiş anlatıldığı bu belgelere dayanan serisi toplamda 9 bölümden oluşuyor. Yüzler ve sesler yeniden tanıdık isimler olsa da anlatılan şeyin kalitesinin önünde kimse geçemez. Tarih meraklılarına duyurulur.

Wild Wild Country:

Nesil: Belgeli (toplum, araştırma) IMDb puanı: 8,3 Rotten Tomatoes notu: %87 Yayıncı:  Netflix

Bir Takım belgeseller olanı anlatır, bazıları olanların perde arkasını. Bir Takım belgeseller tanıdık gerçekleri çökertmek için vardır. Osho’yu hatırladınız mı? Bu belgeseli izledikten daha sonra unutmanız imkansız olacak.

The Little Drummer Girl:

Cins: Dram, gizem IMDb puanı: 7,4  Rotten Tomatoes notu: %80 Yayıncı: AMC, BBC One

Yazar John le Carré tarafından yazılmış romandan uyarlanan yapım, 1979 yılında İsrail-Filistin arasındaki gerginliklerin, ajanların gözünden yaşanan kısa bir hikayesini aktarıyor. Mekan olarak tüm Avrupa’yı kullanan yapımda oyunculuklar birazcık cılız kalmış. Hem politik olaylara bakış açısı yarı taraflı görünüyor. İzleyip siz karar verebilirisiniz.

Patrick Melrose:

Tür: Dram IMDb puanı: 8,2 Rotten Tomatoes notu: %41 Yayıncı: Showtime

Biz adamdan Sherlock bekleyeduralım; o gitsin değil Doctor Strange, değil Patrick Melrose falan takılsın. Neyse fakat Patrick Melrose, gerçekten efsaneler arasına girebilecek bir dizi olmuş. Tacizci bir babanın oğlu olan Patrick’in travmatik çocukluğu, büyüdüğünde izlerini devam ettiriyor. Hayatını her tarafta yapı etmek isteyen Patrick, sizi de kendisiyle birlikte sürüklüyor.

The First:

Nesil: Bilim kurgu, dram IMDb puanı: 8,2 Rotten Tomatoes notu: %79 Yayıncı: Hulu

Mars’a gidecek ilk insanları neler bekliyor, Kızıl Gezegen’de yaşamak olası mü? Bizce en iyisi siz bu hikayeyi Sean Penn’in başrolünde olduğu The First ile izleyin. giderken Penn, Dünya’yı sarsan Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bir belgesele yönetmenlik yapmak için İstanbul’da.

Kidding:

Cins: Komedi, dram IMDb puanı: 7,9 Rotten Tomatoes notu: %87 Yayıncı: Showtime

Jim Carrey’i özlediniz mi? Yüreklere dokunan komedilerin adamı, mizah ustası Carrey, uzun zaman sonra ilk kere bu kadar kameralarla barışık olduğu bir yapımda yer alıyor. Meşhur bir çocuk programı yapımcısı Jeff karakterine yaşam veren Carrey,  simgesi olan Jeff, ailesi dağılırken us sağlığını gözetmek için mücadele ediyor.

The Terror:

Cins: Serüven, dram, tarih IMDb puanı: 8,1 Rotten Tomatoes notu: %86 Yayıncı: AMC

Antarktika, yıl 1848. İki savaş gemizi HMS Terror ve HMS Erebus, buzullarda mahsur kalır ve öykü başlar. Bu hikayenin sahiden de yaşanmış olması, sizi içerisine hapseden bir duyguyu dominant kılar. Soğuk hava, hele ancak buzullar insana tarafından değildir. Haliyle insan, orada insanlığından çıkar. Hayatta kalmanın ne çağrıda bulunmak olduğunu bu dizi anlatır. 

Önümüzdeki hafta yeni bir dizi listesinde yine görüşürüz, herkese iyi seyirler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir