Popüler Filmler Yüzünden Bihaber Olduğunuz, 2018’de Çıkmış 10 Kaliteli Film

Haberler admin 174 Okundu
sponsorlu reklam

Popüler Filmler Yüzünden Bihaber Olduğunuz, 2018'de Çıkmış 10 Kaliteli Film

2018, sinemaseverler için epeyce bereketli bir sene oldu ve gişe rekorları kıran filmler izledik. Buna rağmen, adını hepimizin ezberden bildiği yapımların gölgesinde kalan, fakat başarısıyla izlenmeyi yargı eden filmler de var. Webtekono Haftalık Film Reçetesi’nde bu hafta, yılın gözden kaçan en iyi 10 yapımı derledik.

Tüm yıl boyunca beyaz perdede onlarca film izleyicisiyle buluştu, kimileri hakkında aylarca konuşuldu. Sinema salonlarında her ne kadar kendine pozitif yer bulamasa da takdir edilesi filmlerin sayısı epeyce fazla.

Bu haftanın Webtekno Film Reçetesi listesinde, 2018’de vizyona giren fakat popüler filmlerin gölgesinde kalarak yargı ettiği değeri göremeyen 10 filmi listeledik. Siz de listede yer almayan ama ‘Mutlaka bu listede olması gerekirdi’ dediğiniz filmleri bizimle paylaşabilirsiniz. Neşelendirici okumalar.

Kızıl Serçe (Red Sparrow):

IMDb Puanı: 6.6

Göz Alıcı senaryosuyla senenin en muhabere yapımlarından biri olan Kızıl Serçe, tek tutkusu olan baleyi geçirdiği bir kaza sonucu ayrılmak zorunda kalan ve casus olan Dominika’nın heyecan dolu hikayesini anlatıyor.

Ülkemizde Mart 2018’de vizyona giren üretim, bilhassa psikolojik gerilimlere ve casusluk filmlerine alaka duyanların severek izleyeceği bir film.

Dogman:

IMDb Puanı: 7.4

Köpek bakıcılığı yapan ve sakin bir yaşam yaşayan Marcello’nun, tanıştığı bir adamla birlikte asla ait olmadığı güç batmış bir dünyaya adım atar. Dogman, gerçekçi ve sarsıcı hikayesiyle öyle çok festivalden ödülle dönmeyi başardı.

Yaşadığı kasabada herkes göre sevilen, sevgi doymuş bir kişilik olan Marcello’nun hikayesi, insanın zor eğilimine ve hayatın öngörülemezliğine dair epeyce başarılı bir yapım.

Soğuk Savaş (Cold War):

IMDb Puanı: 7.8

Soğuk Savaş yıllarının Avrupa’sına bambaşka bir manzara atmamızı sağlayan, fiilen çok banal bir aşk hikayesini anlatan Soğuk Savaş, birbirine hiç benzemeyen Zula ve Wiktor’un öyküsüyle başarılı bir dönem filmi olmuş.

Katıldığı festivallerde 10’dan fazla ödülü kucaklayan Soğuk Savaş, dönem filmlerinden hoşlananların mutlaka listesine eklemesi gereken bir yapım.

Gölün Aşağıda (Under The Silver Lake):

IMDb Puanı: 6.4

Gerilim filmleri izlemekten keyif alanlar için 2018’in en başarılı filmlerinden biri olan Gölün Aşağı, yeni tanıştığı bir kadının bir anda ortadan kayboluşu üzerine, kendini sırlarla dolu bir yolculuğun içinde bulan Sam’in hikayesine odaklanıyor. Los Angeles sokaklarındaki gerilim batmış seyahat izleyiciyi içerisinde çekiyor.

Bir yana büyük bir “gizemin” çözülmeye çalışıldığı film, bir yanlamasına da eğlenceli sahneleriyle dikkat çekiyor. Eğer merakınızı defalarca en üstte tutan filmlerden hoşlanıyorsanız, Gölün Altında’ya mutlaka göz atmalısınız.

Bird Box:

IMDb Puanı: 7.8

Netflix’in iddialı yapımlarından biri olan Bird Box, hayatta kalmak için gözleri bağlı şekilde yaşamak zorunda kalan Malorie ve çocuklarının, kurgusal bir gelecekteki gerilim batmış hikayesini anlatıyor. Yaşadıkları terk edilmiş ev artık güvenli olmadığı için orayı da terk etmek zorunda kalan aile, bağlı gözlerle engebeli bir yolculuğa çıkıyor.

Dilimize ‘Kafes’ olarak çevrilen, aynı isimli romandan adaptasyon olan üretim, psikolojik gerilimlerden hoşlananların severek izleyeceği filmler aralarında yer alıyor.

Suyun Sesi (The Shape of Water):

IMDb Puanı: 7.4

Soğuk Savaş yıllarında geçen bir diğer dönem film de Suyun Sesi. Çalıştığı devlet laboratuvarında üstünde deney yapılan insansı bir sualtı yaratığıyla tanışan Elisa, bu yaratığı laboratuvardan kaçırmak için plan yapıyor, gerilim batmış olaylar zincirini izliyoruz.

Olağanüstü karakterlerle hakiki hikayelerin bir araya geldiği yapımlardan hoşlanıyorsanız, Suyun Sesi mutlaka izlemeniz gereken bir üretim.

The Post:

IMDb Puanı: 7.2

Biyografik bir film olan The Post, Vietnam Savaşı döneminde ortaya çıkan ve Amerika’da büyük ses getiren Pentagon belgelerinin sızdırılış hikayesini konu ediniyor.

Savaşın görünmeyen yüzünü ve ayrıca halkın keza de medyanın yaşadığı baskıyı başarılı şekilde anlatan yapım, bununla birlikte başarılı oyuncu kadrosuyla da 2018’in en çok hayran eden yapımlarından biri olmayı başardı.

Suspiria:

IMDb Puanı: 7.3

Dünyanın en prestijli dans okullarından birinde arka arkaya yaşanan cinayetlerin sırrına odaklanan Suspiria, Dario Argento’nun kült hikâyesini oldukça etkileyici bir şekilde anlatan başarılı bir film.

Psikolojik gerilimi ve doğaüstü ögeleri bir araya getiren Suspiria, herkesin sırayla öldüğü bir olaylar zincirinden canlı kurtulmaya çalışan Susie karakteri ile izleyiciyi de gerilimine dahil ediyor.

Gece Gelen (It Comes beygir Night):

IMDb Puanı: 6.2

Bütün dünyayı etkisine bölge bir tehditten korunmak için terk edilmiş, güvenli bir evde ailesi ile birlikte yaşayan bir adamın mücadelsini izliyoruz. Evlerine bir gece vakti gelen “tanrı misafiri” genç bir adam, ailenin hayatını altüst ediyor. Gece Gelen, alışkın olduğumuz türden bir korku filmi gibi başlayıp, kafa karıştırıcı sonuyla 2018’in sevilen nefret edilen şey fillmlerinden biri oldu.

Geceleri dışarı çıkmanın elbette yasaklanmış olduğu bu evrende, varsayım edeceğiniz üzere kurallar yıkılıyor ve beklenmedik olaylar baş gösteriyor. Eğer nefret filmleri izlemekten keyif alıyorsanız,Gece Gelen sizin için 2018’in en iyi alternatiflerinden biri.

Köpek Adası (Isle of Dogs):

IMDb Puanı: 7.9

Başarılı yönetmen Wes Anderson’un son filmi olan Köpek Adası, fazla da uzak olmayan bir gelecekte köpek nüfusunun kontrolden çıkması sebebiyle, hepsinin bir adada karantina alınmasını konu ediniyor. Köpekler aralarında dostu Spots’u aramaya dışarı giden ve adada öteki köpeklerin yardımını bölge Atari Kobayashi’nin hikayesini anlatılıyor.

2018’de vizyona giren en başarılı yapımlardan biri olan Köpek Adası, benzerine sıkça rastladığımız hikayelerden birini hiç alışkın olmadığımız bir şekilde anlatıyor. Sinemada yeniliklere açıksanız, Wes Anderson’un bu başarılı yapımını mutlaka izlemelisiniz.

2018’de izlediğiniz ve popüler olmayan nitelikli filmler varsa yorumlarda paylaşmayı unutmayın. Yeni bir film listesinde, 2019’da görüşmek üzere, iyi seyirler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir