PS VR 2 gelişmiş izleme ve 4K panel destekleyecek

Haberler admin 29 Okundu
sponsorlu reklam

PS VR 2 gelişmiş izleme ve 4K panel destekleyecek

Playstation 5 için özel olarak geliştirilen PS VR 2 ile ilgili yeni teferruat gelmeye devam ediyor. Işyeri hatırlarsanız ilk olarak Şubat 2021De yeni sanal realite gözlüğü ile ilgili direktifler yapmış ve derhal sonrasında Mart ayında bu gözlüğün kontrolcülerini paylaşmıştı. Bugün ise sanal hakikat gözlüğü için yeni raporlar ortaya çıktı. Gelen bu bilgilere kadar PS VR 2’de 4K panel desteğine yer verilecek.

PS VR 2 için yeni ayrıntı geliyor

UploadVR’ın raporlarına tarafından Playstation 5 için geliştirilen sanal gerçeklik gözlüğü 4K panelin yanı sıra gelişmiş izleme, bakış takibi, dokunsal geri bildirim gibi özelliklere sahip olacak. Bu 4K panelde 4000 x 2040 çözünürlük sunulacağı kayıtlı. Yani göz başına 2000 x 2040 oranında bir çözünürlük ile karşılaşacağız gibi duruyor. Bu da PS VR 2’nin kıyaslayacak olursak Oculus Quest 2 gibi sanal hakikat gözlüklerinden daha yüksek çözünürlük sunacağı anlamına geliyor. Oculus Quest 2 göz başına 1832 x 1920 çözünürlük sunuyor.

Sitenin raporlarında ayrıca PS Vr 2’nin içten dışa izleme özelliğine de sahip olacağı söylenmiş. Yani sistem odanızda veya sanal gerçeklik sistemini kuracağınız alanda harici sensörlere gereklilik duymadan çalışabilecek. Daha önce yapılan açıklamalarda sanal realite gözlüğünü göremesek de kontrolcünün DualSense gibi yeni özellikleri bünyesinde barındıracağı belirtilmişti. Adaptive Triggers ve Haptic Feedback gibi özelliklerin yanı sıra PS VR 2 kontrolcüsünün parmak dokunuşu seziş gibi özelliklere de sahip olacağını biliyoruz.

PS VR 2 gelişmiş izleme ve 4K panel destekleyecek

PS VR 2 kontrolcüsü özellikleri

Uyarlanabilir tetikler (Adaptive Triggers)

DualSense kontrolcüsünün en kayda değer özelliklerinden biri olan Adaptive Triggers (Uyarlanabilir tetikler) özelliği PS VR 2 kontrolcüsünün de en kayda değer özelliklerinden biri olacak. Ayrıca sağ hem de sol tetikte bu özelliği göreceğiz. Oynadığınız oyunlardaki dilekçe şeklinde kadar tetikler basışa aklıselim olacak. Yani bir silah ateşlediğinizde ya da kılıç kullandığınızda ayrı bir basış tepkimesi ile karşılaşacaksınız. Bu deneyimin sanal hakikat ile birleşmesi ile çok daha farklı bir oynanış sunacağı belirli.

Dokunsal Geribildirim (Haptic Feedback)

Yeniden DualSense kontrolcüsünün en kayda değer özelliklerinden biri yeni tür sanal gerçeklik kontrolcüsünde de karşımıza çıkıyor. Oyunlarda yine başvuru formu şekline tarafından kontrolcülerin bambaşka titreşimlere sahip olduğunu göreceksiniz. Yani çölde kum üstünde ilerlerken ya da çimlerin üstünde koşarken bambaşka bir titreme oyunculara sunulacak. veya kılıç, bıçak kullandığınızda fazla öbür titreşimler ile karşılaşacaksınız.

PS VR 2 gelişmiş izleme ve 4K panel destekleyecek

Parmak Dokunuşu Seziş (Finger Touch Detection)

Yapılan açıklamaya göre kontrolcü baş, orta ve muhabere parmağımızı yerleştirmemiz gereken alana değdirmeden dahi algılayabilecek. Bu özelliğin oyun oynarken ellerimiz ile fazla daha doğal bir şekilde hareketler sergilememizi sağlayacakmış.

İzleme (tracking)

Demin tasarımı gözükmeyen PS VR 2 başlığı bu kontrolcülerin aşağıda bulunan izleme halkası baştan sona gerçekten kontrolcülerin tam olarak nerede olduğunu izleyecek.

PS VR 2 gelişmiş izleme ve 4K panel destekleyecek

Tuş Takımı ve Analog Çubuklar (Action Buttons and Analog Sticks)

Yapılan açıklamaya kadar sol kontrolcüde bir analog dışarıya üçgen kare düşmeleri ve L1, L2 tuşları bulunacak. L1 için tutuş tuşu denirken, L2 tuşu aynı zamanda DualSense’te olduğu gibi tetik görevi görecek. Sağ kontrolcüde tekrar bir analog ile birlikte Çarpı ve Kare tuşları yer alıyor. Yine tutuş için R1 ve tetik görevi de gören R2 tuşu bu kontrolcü üzerinde yer alacak. Sağ kontrolcüde aynı zamanda bir Options tuşuna da yer verilmiş. Tutuş tuşları kontrolcünün iç kısmında yer alıyor. Yani bir obje tutarken nasıl elinizi hafif sıkıyorsanız bunda da aynı bir işleyiş olacak.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir