Rakiplerinin Meydan Okumasından Tırsan Chevrolet, “En Güvenilir Otomobil” Reklamını Geri Çekti

Otomobil admin 177 Okundu
sponsorlu reklam

Rakiplerinin Meydan Okumasından Tırsan Chevrolet,

Chevrolet’in ocak ayının başlarında yayınlanmaya başlayan yeni reklamı, “En güvenilir otomobil bizimkiler” temalı idi. Şirket, Toyota, Ford ve Honda’dan gelen meydan okumayı kabul etmedi. Reklamı yayından çekti.

Firmaların karşılaştırmalı reklam yapmaları yurt dışarıya epeyce sık karşımıza çıkan bir durum. Bilhassa otomobil firmaları bu konuda gerçekten fazla yaratıcı işler yapıyorlar.

Öbür tarafta ise Chevrolet var. General Motors ailesinin bu üyesi de bir karşılaştırmalı reklam yapmaya karar verdi ve çektikleri reklam filmi, ocak ayının başında televizyonlarda yayınlanmaya başladı. Reklam filminin dayandırıldığı araştırma, Chevrolet’in zirvede olduğu noktaları ele alacak şekilde ve kısıtlı veriyle yapıldığı için böylece de güvenilir değildi. Kaldı ancak araştırmadaki bütün değişkenler ve bütün veriler de yayımlanmamıştı. Chevrolet teknik olarak içten fakat gerçekle öyle bağdaşmayan bir iddiaya sahipti.

İngilizce bilmeyenler için reklamı özetlemek gerekirse Chevrolet; Ford, Honda ve Toyota kullanıcısı “hakiki insanları” tesislerine davet ediyor. Sırayla “Sizce sizin arabanız en güvenilir olan mı?” diye soran analist, en son en güvenilir aracın araştırmaya tarafından Chevrolet olduğunu söylüyor. Cümbür Cemaat şaşırıyor, “Vay be Chevy imiş, çok etkilendim.” falan diyorlar.

Bunun üstüne ilk olarak Toyota edinmek üzere reklamda adı geçen üç otomobil üreticisi de Chevrolet’e meydan okuyarak, firmadan iddiasını ispatlamasını istedi (haliyle). Chevrolet de bunun üzerine reklamını yayından çekti.

Toyota bayiilerine bir yazı gönderen Japon devi, Chevrolet’in iddiasına hukuki olarak meydan okuduklarını ve Chevrolet’in reklamı yayından kaldıracağını söyledi. Ford ve Honda da firmaya meydan okumayı ihmal etmediler.

Chevrolet reklamı hala YouTube’da olmasına karşın Chevrolet’in kanalındaki reklamlar listesinde yer almıyor, zaman çizelgesinde çıkmıyor.

Toyota’nın sözcüsü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bahsi geçen mesajı doğrusu de bayiilere gönderdiklerini, anladıkları kadarıyla Chevrolet’nin reklamı geri çektiğini söylüyor.

Chevrolet sözcüsü ise yaptığı açıklamada iddialarının peşinde olduklarını, şirketin o anki ihtiyaçlarına yönelik reklam kampanyası yaptıklarını belirtti. Açıklamasında diğer firmalardan hiç bahsetmeyen sözcü, hemen yeni Silverado’nun tanıtımına odaklandıklarını ve eski reklamın yerini Silverado reklamının alacağını söyledi.

Ford sözcüsü Mike Levine de konuya dair bir tanımlama yaptı.

Kaynak : https://jalopnik.com/chevrolet-pulls-most-reliable-ad-after-being-challenged-1831800283

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir