Renault’tan Flaş Türkiye Kararı!

Otomobil admin 211 Okundu
sponsorlu reklam

Renault'tan Flaş Türkiye Kararı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Oyak-Renault’un hibrit araçlar için motor üretimini Türkiye’de yapacağını açıkladı.

Varank, Oyak-Renault Genel Müdürü Antoine Aoun’u kabul etti. Kabulün peşinde verilen bilgide 100 milyon euro’yu aşan tutarındaki yatırımın devlet teşvikiyle yapılacağı belirtildi. Yatırımla Türkiye’de ilk kez alüminyum motor yapılmış olacak. Fabrikanın temeli 19 Ekim’de Bursa’da törenle atılacak.

Görüşmeye yönelik bir izah etme yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, motor bloklarının yüksek teknoloji ile üretileceğinin altını çizerek, “Otomotiv sanayimiz için koskocoman bir atılım olan bu yatırım; katma kıymetli üretime, istihdama ve ihracata önemli katkılar sunacak. Hem cari açığın azaltılmasına takvim 2.3 milyar dolar katkı sağlaması bekleniyor” dedi.

Oyak-Renault’un yatırımı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Nisanda açıklanan “süper teşvik” listesinde de bulunuyordu. Yatırım, Oyak Renault Otomobil Fabrikalarının yeni tür hibrit araçlar için motor, batarya ve alüminyum motor bloğu üretimi dahilinde listeye girmişti. Yatırım projesinin en manâlı ayağı olan alüminyum enjeksiyon fabrikasıyla başlayacak.

Proje bazlı teşvik sistemi dahilinde yeni tür hibrit araçlar için motor ve bileşenlerinden oluşan bir yatırım hayata geçiyor. Oyak Renault’un sabit yatırım tutarı 100 milyon avroyu aşan projesiyle fabrikadan çıkacak ürünlerin büyük bölümünün ihraç edileceği kaydedildi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir