“Robotlar ile altın çağ geliyor”

Bilim admin 228 Okundu
sponsorlu reklam

Robotik işlem otomasyonu, 2019 yılında meslek dünyasının azami ilgi gösterdiği trendlerin başında geliyor. Rutin ve külfetli işlerin tümünü yazılım teknolojileriyle çözen RPA, üretim endüstrisinden devlet dairelerine uzanan geniş bir yelpazede iş süreçlerini hızlı, kaliteli ve hatasız ülkü getiriyor. COMPAREX Turkey güvencesiyle Türkiye’de kurumların daha verimli çalışmasına tezgâhtar olan Automation Anywhere’in Kurucu Ortağı ve CRO’su Ankur Kothari, robotik işlem otomasyonun 2019 yılında iş dünyasına nasıl etki edeceğini anlattı:

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki dilekçe izinleri

Her şirket kendi dilekçe senaryosunu üretecek

Robotik süreçler denince akla büyük ölçekli şirketler ve endüstriyel uygulama alanları gelir. 2019 ise robotik süreç otomasyonu bir uçtan bir uca bu gibi kullanımların KOBİ’lere değin yaygınlaşacağı yıl olacak. Robotik süreç otomasyonlarının belli aşamalarına odaklanan yeni nesil girişimlerin ortaya çıkmasıyla birlikte hem kurumsal ölçekte hem de daha önce RPA ihtiyacı olduğunu ayrım etmemiş KOBİ’ler ölçeğinde bir yayılma göreceğiz. Bilhassa RPA ile dirsek temasında çalışacak diğer teknolojiler, her ölçekte firmanın fazla daha verimli meslek süreçlerine kavuşmasında kilit rol üstlenecek.

Kamu sektöründe insan gözetiminde yapılan ve yüksek emniyet gerektiren tüm işlemler, robotik işlem otomasyonu sayesinde çok daha bereketli hale geliyor. Bu durum hata faktörünü sıfıra indirip işin kalitesini arttırıyor ve sürekliliği sağlıyor. Bunun bir çıktısı olarak da yapılan işler daha gerçekçi ve net bir şekilde raporlanabiliyor. Yapay zeka ve cihaz öğrenmesi teknolojileriyle kendini sürekli olarak geliştiren robotlar, kurumlardaki hizmet kalitesi sürekli olarak arttırıyor. Keza bu teknoloji bir uçtan bir uca çalışanlar günlük rutin işlerle zaman kaybetmek yerine kapasitelerini daha yaratıcı ve katma değerli işler için kullanabilme şansına sahip oluyorlar. Evrakta sahtecilik ve üçkâğıt gibi istenmeyen durumların önüne geçiliyor. Çabuk ve nitelikli hizmet vermeyi amaçlayan kamu kurumları, rutin ve yorucu işleri robotik süreç otomasyonuna emanet ederek işlerine hız ve verimlilik katıyor.

Günümüz firmaları, işlerini en verimli şekilde olabilmek için birçok süre başka firmalardan takviye alıyor. Iş yükünün bir kısmını dıştan bir firmayla paylaşarak, tartma taşıyan işlere daha fazla süre ayırıyor. Oysa bu iş paylaşma, bir diğer deyişle “outsource” deneyimi, firmalar için ekstra bir gider kalemi oluşturuyor. RPA’nın otomatik ışık halkası getirdiği süreçler ise bu durumu değiştiriyor, RPA kullanan firmaların parası cebinde kalıyor.

Dışarıya verilmesi gereken tüm işler, RPA ile kurum içinde çözülerek bütçe tasarrufu yapılabiliyor. Maliyetlerin azalmasıyla birlikte son kullanıcılar, firmanın mahsul ve hizmetlerine çok daha yerinde fiyatlara sahip olabiliyor. Diğer Taraftan, bütün teftiş firmanın elinde olduğundan, herhangi bir değiştirme veya güncelleme hemencecik kolayca uygulanabiliyor, işler her zamankinden süratli yürüyor.

Teknolojinin seri gelişimiyle birlikte, RPA’nın başvuru formu alanları da günden güne genişliyor. Fabrikalarda görmeye alışık olduğumuz robotik sistemler, teknolojinin çabuk gelişimiyle birlikte fazla daha ulaşılabilir ışık halkası gelerek, potansiyelini ortaya dışlamak isteyen ufak işletmeler kadar da sıklıkla seçim ediliyor. Firmalar RPA doğru elastikiyet kazanıyor, düşük maliyetlerle müşterilerine daha kaliteli hizmet veriyor.

Dünya robotik işlem otomasyonu ile altın çağını yaşayacak

Yapay zeka ve alet öğrenmesiyle güçlenen RPA sistemleri, ırk için zorlu olan işlerin üstesinden kolaylıkla geliyor. Verimliliği maksimum seviyeye çıkaran bu sistemler, bununla beraber teknolojinin gelişimine de öncülük ediyor. Günümüz işletmelerinin büyük bölümü, işleri kendisi için otomatik hale getirmenin yollarını arıyor. öte yandan her sektörün kendine özgü problemleri bulunuyor. Bu problemleri RPA teknolojisiyle çözmek isteyen milyonlarca geliştirici, yeni mahsul ve hizmetlerle farklı ihtiyaçlara öbür çözümler sunuyor.

Girişimciler, yatırımcılarla birlikte sektörün gelişiminde kilit rol oynarken, teknoloji devleri daha iyi bir dünya için güçlerini birleştiriyor. Teknolojiden azami seviyede yararlanmak isteyen 2019 dünyası, suni akıl ve alet öğrenimiyle birlikte robotik süreç otomasyonlarının gelişimine büyük tartma veriyor. Günden güne gelişen RPA ile aynı ürünü fazla daha ucuza üreten firmalar, yüksek fiyat performans oranına sahip ürün ve hizmetlerini tüketicilere fazla daha yerinde fiyata sunuyor. Hayat standartlarımızı yükselten bu teknolojik devrim, yakın zamanda dünyaya altın çağını yaşatacak gibi görünüyor.

Önceki HaberFantastik Canavarlar 3’de sürpriz gelişme! Sonraki Haberİşte HDMI 2.1 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir