Rusya, İHA’lardan Korunmak İçin Yeni Bir Teknoloji Geliştirdi

Haberler admin 227 Okundu
sponsorlu reklam

Rusya, İHA'lardan Korunmak İçin Yeni Bir Teknoloji Geliştirdi

Rus Podolsk Elektromekanik Fabrikası, alçak irtifalarda uçan insansız hava araçlarına karşı savunma yöntemi geliştirebilmek için, insansız bir savaş modulü ilerletti.

Son yıllarda insansız hava araçlarının ayrıntılarıyla artması ve keşif görevlerinin yanı sıra aktif olarak savaş alanlarında da kullanılır hale gelmeleri, bununla beraber savunma endişesini de doğurdu. Ülkelerin, gelecekte çok daha faal ve yoğun bir kullanımla İHA’lara yöneleceği tahmin edilirken, bu tehdide aleyhinde da önlem elde etmek zorunlu ışık halkası geliyor.

Rusya’da bir savunma ve teknoloji firması, konu üzerine yaptıkları çalışmaları tamamladı. Ürettikleri SAMUM adı bahşedilen modülün, İHA’ların oluşturduğu tehditlere aleyhinde savunma gücü getireceğini açıklayan işyeri, cihazın yalnızca İHA’ları değil hain irtifadan uçan her türlü hava aracını tespit edip, füze sistemi ile yok etme kabiliyeti bulunduğunu açıkladı.

Şirketin yaptığı açıklamaya kadar, ülkelerden ve savunma sanayiinden gelecek taleplere doğrultusunda hızlı üretime çabuk geçilebilecek. Bu senaryoda da 2-3 sene içerisinde, insansız savunma modülü etkin olarak kullanılmaya başlanabilecek.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/savunma/201812271036840023-rusya-ihalara-karsi-yeni-bir-savas-araci-gelistiriyor/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir