Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Tamamlama

Eğitim admin 2.074 Okundu
sponsorlu reklam

Merhaba arkadaşlar. Resmi olarak 10 Ekim 2014 tarihinde kayıt yaptırdığım Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü 05 Şubat 2016 tarihinde girdiğim tek ders sınavı ile bitirmiş, ve dün itibariyle de diplomamı almış bulunuyorum. Özellikle facebook ve mühendislik tamamlama grupları üzerinden yoğun sorular geldiği için bu bloga bu konuyla ilgili ayrıntılı bir yazı yazma gereği duydum. Umarım işinize yarar.

Öncelikle resmiyette 3 dönemde, fiilen 2 dönem yani 1 senede okulu bitirdim. Kaydolduğum ilk dönem iş yoğunluğundan dolayı sınavlara vs. girememiştim. 14 ders toplamda 44 kredi verildi ve doğrusunu söylemek gerekirse bu dersler bölümün en ağır dersleriydi. Samsun Vezirköprü’de Öğretmen olarak çalışıyorum dolayısıyla derslerin bir kısmına katılamadım. Haftada 2 gün okula gidebildim. Ancak Gazi Üniv.’i 2013 ‘de bitirmemin, bilgilerimin taze olmasının ve gerçekten yoğun ve sıkı çalışmamın bitirmemde etkisi oldu. Devamsızlık konusunda hocaların büyük bir çoğunluğu esnek davranabiliyor, ama girmeden derslerden geçmek bir hayli zor. Günlük, haftalık çalışmak lazım. Derslerde ödevler ve projeler interaktif bir şekilde uzaktan veriliyor. her hafta birkaç dersten ödev ve proje veriliyor. bu ödev ve projeleri zamanında yapmanız, ekstra dan kendiniz de çalışmanız lazım çünkü derslerin nerdeyse tamamı pratiğe dayalı. Özellikle yazılım derslerinde bol bol pratik yapmanız gerek. Yani genel geçer öğrenci mantığı olan son hafta son gün çalışayım geçeyim mantığı çok çok zor.

Gelelim Bilgisayar mühendisliği derslerine;

Güz döneminde verilen dersler:

BIL203 Veri Yapıları 3 | 5
BİL121 Ayrık Matematik 3 | 6
BİL201 Sayısal Devreler ve Mantıksal Tas. 3 | 5
BİL301 Sistem Programlama 4 | 6
BİL303 Veritabanı Yönetim Sistemleri 4 | 7
BİL305 Bilgisayar Mimarisi 3 | 6
BİL401 Bilgisayar Ağları 3 | 5

Bahar döneminde verilen dersler :

İL204 Algoritmalar 3 | 5
BİL206 Nesneye Yönelik Programlama 4 | 6
BİL212 Sayısal Devreler ve Mantıksal Tasarım Laboratuvarı 1 | 2
BİL302 İşletim Sistemleri 4 | 6
BİL308 Özdevinirler Kuramı 3 | 6
BİL372 Sinyaller ve Sistemler 3 | 5
BİL408 Yazılım Test Süreçleri 3 | 6

Daha önce de belirttiğim gibi derslerin hepsi ağır. 14 dersin 11 ini aynı şekilde Gazi Üniv. TEF’de alıp yüksek ortalamayla geçmiştim. Temelim sağlam olmasına rağmen çok çalışmam gerekti, ancak çok şükür 2014-2015 Bahar dönemini 3,07 YANO, 2015-2016 Güz Dönemini 3,59 YANO (2014-2015 de 2. dönemden başlamamın dezavantajı oldu. fakat 2015-2016 güz de toparladım.) toplamda 3,38 GANO ile okulu Onur derecesiyle bitirdim. (Gazi TEF Ortalamam da 3,62’ydi.)

Okuldan ve Hocalardan biraz bahsetmek gerekirse;

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü tavsiye ediyorum. Hocaların hiçbirinin tutumunda vs. öğrenci ayrımı yok.(DGS’si Mühendislik Tamamlaması Yatay geçişi Erasmusu herkes eşit.) Çalışan ve hakeden hakettiği notla geçiyor. Dersler kendini geliştirmek isteyenler için çok müsait, hocalar alanına hakim. Diplomada da herhangi bir farklılık yok. Ancak şunu da belirtmek isterim ki yerleşenlerin arasından mezun olanların oranı %10 %15. Örneğin 2014 Ekim de 15 kisi yerleşti, ilk senede sadece 1 kisi mezun oldu. bu dönem de ben oldum. Devam eden sadece 4 kisiydik. 2015 de yerleşen arkadaşlar arasında da sadece 1 kişi Güz dönemi derslerini tamamen geçti. (bunda devamsızlık vs. problemi de var, çünkü hepimiz çalışıyoruz. okula 4 5 gün gelebilen çok az kişi var.)

Kısacası çalışmayı ve zoru seven, kendini geliştirmek isteyen meslektaşlarıma OMÜ- Bilgisayar Mühendisliğini öneririm. Bu hafta içerisinde samsun BMO (Bilgisayar Mühendisleri odası)’na kayıt yaptırıcam. O zaman çoğu kişinin kafasındaki soru bulutu daha da dağılır. 🙂

Bölüm ve hocalar hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın

Hala kafanıza takılan birşey varsa yardımcı olabilirim.Kolay gelsin.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Tamamlama” üzerine 5 yorum

 1. Orhan DİKTAŞ dedi ki:

  Bilgiler için teşekkür ederim aydınlatıcı olmuş.
  Şuan ders seçimi yapıyorum ve Bahar dönemindeki derslerin ECTS si biraz değişmiş. Bahar dönemi yazdığın ilk 5 dersin ECTS si 27 oldu bende ve 30dan fazla seçtirmiyor.
  Senin aldığın zamanda (paylaştığın tabloya göre) bahar dönemi ECTS 36 ediyor.

  Soru: senin aldığın dönemde sınırlama yokmuydu?

  1. admin dedi ki:

   Herhangi bir sınırlama yoktu 1 senede bitiyordu. Şimdi bütün dersler alınamıyor mu ?

 2. Mehmet dedi ki:

  Güzel yazı hocam teşekkürler. Odaya kayıt yaptırdınız mı

 3. Ali dedi ki:

  Hocam laboratuvar uygulaması olan dersler varmı devamlılıktan bırakan hoca varmı

  1. admin dedi ki:

   Lab. uygulaması olan dersler var. Benim bitirdiğim zamanda devam durumunu önemseyen hoca sayısı azdı. Ancak şu anda biraz fazla sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir