Samsung, Güney Kore ekonomisini de olumsuz etkiliyor

Haberler admin 227 Okundu
sponsorlu reklam

Samsung, Güney Kore ekonomisini de olumsuz etkiliyor

Teknoloji sektörünün önemli isimlerinden biri olan Samsung, geçtiğimiz çeyrekte maddesel anlamda beklentilerin arkasından kaldı. Güney Koreli şirket telefon satışları konusunda bezginlik yaşamasa bile, ekran ve çip ihracatı tarafında istediği talebi göremiyor.

Bilindiği üzere akıllı telefon pazarının lider ismi, OLED sektörünün de hakimi konumunda. Hatta sektörün yüzde 90’ına tek başına hükmediyor diyebiliriz. Apple’ın da aralarında bulunduğu böylece fazla üretici, akıllı telefonları için ekran ihtiyacını Güney Koreli şirketten karşılıyor.

Son dönemde OLED ekran yerine bir takım üreticilerin IPS LCD panellere yönelmiş olması, Samsung’un gelirlerine de darbe vurdu. Çünkü Güney Koreli teknoloji devinin gelirinin neredeyse yüzde 75’i ekran ve çip ticaretinden geliyor.

Son çeyrekte ortaya çıkan bu istenmeyen tablo Güney Kore’nin de ekonomisini olumsuz etkiliyor. Çünkü Güney Kore’nin ihracat gücünü başlıca firmalar oluşturuyor. Teknoloji kökenli bu firmaların, mali çeyrek sonuçlarında beklentilerin aşağıda kalması ister istemez ülke ekonomisini de negatif yönde etkiliyor.

Genel kanı Güney Koreli şirketin 2019’un ikinci çeyreğinde beklentilerin ötesinde bir performansa imza atacağı yönünde. Şüphesiz bu biraz da öteki üreticilere bağlı. Zira öteki üreticilerin OLED ekran ve çip talebi, Samsung’un elini daha da güçlendirecektir. Benzer şekilde bir öteki ekran odaklı imalatçı olan LG de olasılıkla ikinci yarıda daha pozitif bir görünüm sergileyecektir.

 

İki ülkeye korkutan uyarı

Faydası saymakla bitmiyor

Salah’ın annesini kızdıran fotoğraf

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir