Sıcak Neptünlerin Varlığı, İsviçreli Bilim İnsanları Tarafından Kanıtlandı

Bilim admin 202 Okundu
sponsorlu reklam

Sıcak Neptünlerin Varlığı, İsviçreli Bilim İnsanları Tarafından Kanıtlandı

Uzayın güzellikleri ve gizemleri katiyen bitmez. Cevabı bulunmayı bekleyen sorulardan biri olan “sıcak Neptünler”in varlığı ise İsviçreli bilim insanları sayesinde cevap buldu.

Uzun zamandır gökbilimcilerin aklını karıştıran bir soru var: “Neptün benzeri gezegenlerin sıcak olanları nerede?”. Hala anlaşılamayan sebeplerden nedeniyle, Neptün büyüklüğünde olup kendi yıldızına yakın olan gezegen sayıları oldukça az. Bilim insanları aralıksız Jüpiter büyüklüğünde ve Dünya’dan azıcık büyük olan gezegenleri yıldızlara yakın olan konumlarda keşfetseler de, Neptün büyüklüğünde olanları bir türlü bulamıyorlar. İsviçre’de yer alan Cenevre Üniversitesi’ndeki (UNIGE) gökbilimcilerin yapmış olduğu araştırma ise bu konuya ışık tutabilir.

UNIGE’deki bilim insanları birkaç sene önce Hubble Uzay Teleskobu’ndaki verileri kullanarak kendi atmosferini kaybetmeye başlamış Neptün sanki bir gezegen keşfettiler. GJ 436b adını verdikleri gezegen, yakınlardaki yıldızların yaydığı enerjinin gezegenlerin gelişimini etkileyebileceğini söyleyen bir hipotezi destekler biçimde atmosferinden hidrojen fırlatıyordu. Şimdiyse benzer ekip, GJ 436b’den 100 kat daha seri hidrojen fırlatan ve GJ 3470b adını verdikleri Neptün-vari gezegeni keşfetti.

GJ 3470b, kendi yıldızından 3,7 milyon kilometre uzaktan bulunuyor; fakat Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığının 149,6 milyon kilometre olduğunu düşününce bu arz fazla fazla eksik. Gezegenin çok çabuk bir biçimde hidrojen kaybetmesinin temel sebebi ise yıldızının çok daha genç olması. GJ 3470b’nin atmosferi öyle süratli şekilde değil oluyor ancak, kütlesinin üçte birini çoktan kaybetti. Bu da gezegenin gelişim sürecinin beklenilenden çok daha ayrı ilerleyebileceği anlamına geliyor.

Bu keşif, sıcak Neptünlerin yıldızlara yakın yerlerde bulunabildiğini, ancak normalde olduğundan çok daha yüksek hızlarda aşındığını -hatta sadece çekirdeği kalana değin yok olabileceğini- kanıtlıyor. UNIGE Bilim Fakültesi Astronomi Anabilim Dalı araştırmacısı Dr. Vincent Bourrier “Şimdiye değin gezegenin buharlaşmasının çöllerin oluşumunda rol oynayıp oynamadığından emin değildik.” derken, UNIGE Fen Fakültesi Gökbilim Bölümü Doçenti David Ehrenreich de “Bu durum, keşfedilen süper-Dünyaların bolluğuna bir tanımlama getirebilir.” ifadelerini kullandı.

Bu teorilerin doğruluğunu belli olmak içinse araştırmacıların daha artı gezegen keşfedip onları gözlemlemesi gerekiyor. Burada karşılaşılan en büyük sorun ise, gezegenlerin hidrojen fırlatıp fırlatmadığını yalnızca 150 ışık yılından daha yakınlarsa anlayabiliyoruz. Bu yüzden araştırmacı ekip, hidrojen yerine karbon gibi daha ağır elementleri incelemek istiyor.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/cool-tech/hot-neptunes-atmospheric-escape/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir