Son Av İnceleme – Jean Christophe Grange

Genel admin 299 Okundu
sponsorlu reklam

Merhabalar, yaklaşık 1 yıldan fazladır blog’a herhangi bir içerik girmiyorum. Bunun birçok nedeni var. Çok yoğun bir hayatım olduğunu iddia edemeyeceğim, ancak tembelliği seviyorum diyelim J. Kovid-19 salgınıyla birlikte tatile giren işimle birlikte bir süre evde bol bol yattım, birkaç kitap okudum ve hemen ardından kuzenimin önerisiyle birlikte Knight Online denilen belaya bulaştım. Evet bela diyorum çünkü online oyunların çoğunda olduğu gibi bu oyun da çok fazla bağımlılık yapıyor ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Ancak kısa zaman önce oyun oynamayı bıraktım ve kendimi daha faydalı işlere vermeye çalışıyorum. Bir süredir çokça okuduğumu ancak hiç yazamadığımı fark ettim ve bu konuda kendimi geliştirmek için yazma denemelerinde bulunmak istiyorum. Bu da bu şekilde kısa kitap özetleriyle, farklı makalalerle olacak. Bu yazımda Jean Christophe Grange Son Av Kitabını inceleyeceğim.

Yazının bir bölümüne kadar herhangi bir spoiler olmayacak ancak bir bölümünden sonra spoiler olacak. Korkmayın, uyarıda bulunacağım. O halde başlayalım.


Karşınızda yaşlı kurt Niemans

Evet kitabın ana karakteri Kızıl Nehirlerden tanıdığımız Pierre Niemans. Polisiye romanların klişesidir maço, kural dışı, sert ve şiddete meyilli polis ana karakterler. Ama Grange bu karakterle birlikte klişenin ötesine geçip şiddet fetişisti bir polis karşımıza çıkarıyor. Şiddet fetişisti diyorum çünkü Niemans şiddeti, kanı fazlaca seviyor. Kızıl Nehirlerdeki vakadan sonra ( kitabı okumayanlar için spoiler vermemek istiyorum) psikolojik ve fiziksel olarak çok iyi toparlanamamış Niemansbu kitapta bence daha derinlemesine inceleniyor. Yine de karakter derinliğinin Grange’in diğer romanlarına göre yavan kaldığını söyleyebilirim.


Ve Yardımcısı Ivana Bogdovic

Niemans’e kitpa boyunca eşlik eden diğer ana karakterimiz Ivana. Kendisi bir slav, Niemans’e aykırı olarak kurallara ve kanunlara sadık. Ancak Niemans’le fazlaca kaldıktan sonra o da umursamaz oluyor.

İkilimiz Almanya Fransa sınırında bir ceset bulunduktan sonra Alman polislerle birlikte vakayı incelemeye başlıyorlar. Geyersberg isimli soylu bir aileye mensun Jürgen Geyersberg’in ölümünü araştırdıkca ve aileye girdikçe birbirinden ilginç konuları alt metin olarak gösteriyor bize Grange


Sürek Avı ve Pirsch Avı 

Bir önceki kitabında Japon bağlama sanatıyla ilgili bir çok bilgi veren ve bunu bir çok kitabında yapan Grange – ki ben düz polisiye kitaplardan ziyade bu tarz alt metinlerde boğmadan bilgi veren kitapları daha çok seviyorum – bu kitabında da Pirsch ve Sürek avını sayfalarca detaylıca anlatıyor. Konuyla ilgili soru işareti oluşturuyor. Meraklısı gereken okumayı yapabilir.

Kitabımız 300 sayfa. Grange’ın alışık olduğumuz uzunluktaki kitapları gibi değil, bu yüzden karakter derinlikleri sınırlı, bazı noktalar havada kalmış ancak yine de sıkı bir Grange okuru olarak Son Av kitabını öneriyorum. Dipnot olarak, Grange birçok romanında SM(sado-mazo)’nun üstünde dururken bu kitabında çok fazla bahsetmemiş. Bu da şaşırtıcı bence.


Bundan sonrası Spoiler

Evet yazımızın bundan sonraki kısmını kitabı okumayanlar için tavsiye etmiyorum. Katil kitabın ortasından belliydi. Alımlı güzel ve kitap boyunca birçok kere tasvir edilen Laura’nın katil olduğunu ben kitaba girer girmez anlamıştım. Yine de nedenini merak ederek sonuna kadar okudum ancak sonu beni pek tatmin etmedi. Jürgen’in Laura’nın öz kardeşi olmaması ve sadece avlanmak için bir çocuğu evlat edinmeleri bana pek mantıklı gelmedi.

Yine de kitabın son bölümü tüylerimi diken diken eden bir sahneydi. Grange yine üstün tasvir yeteneğini kullanmış ve Pierre Niemans’in köpek korkusunu kardeşi Jean’ın ona yaptığı psikolojik işkenceyi o kadar iyi tasvir etmiş ki, bu kadar iyi tasviri en son Stephen King’in Sadist kitabındaki bacak kesme bölümünde görmüştüm. Gerçekten son 3 sayfa güzeldi bana göre.

Evet bu yazımızda Jean Christophe Grange’ın Son Av kitabını inceledik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.Yorumlarınızı bekliyorum iyi okumalar diliyorum.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir