SpaceX başarılı fırlatmadan sonra değişti

Haberler admin 19 Okundu
sponsorlu reklam

SpaceX başarılı fırlatmadan sonra değişti

SpaceX çalışanlarına esir gibi davrandığı yönünde bir takım iddialar ortaya çıktı. Hatırlayacağınız üzere Tesla firmasında da yine aynı şekilde çalışanlar ile alakalı ağır şartlar talep ediliyordu. Elon Musk o dönem için acayip talimat yapmıştı. Dünyayı değiştirmenin kolay olmadığını ve böylece çok çalışmaları gerektiğini söylemişti.

Şu Anda ise kendi uzay şirketi olan SpaceX ile alakalı son derece manâlı bir takım ayrıntı ortaya çıkıyor. Buna göre bilhassa firmanın ilk yıllarında koskocoman zorluk çekildiği görülüyor. LIFTOFF isimli bir kitap bütün detaylara yer veriyor.

Uzay devi 2002 yılında kurulmuştu. Şirketin projeleri aralarında Falcon 1 en favori olanıydı. Bu proje ile birlikte uzay yolunun kendileri için açılacağını tahmin ettiler. İşin aslına bakacak olursak pek de olmuştu. Fakat bu roketin geliştirilmesi aşamasında büyük fedakarlıklar yapıldı.

Bu proje devam ederken Omelek Adası içerisinde son derece yoğun çalışmalar yürütüldü. Fakat asıl problem buradaki şartlardı. Buna göre adada yiyecek bulabilmek büyük bir lükstü. Eric Berger kadar yazılan Liftoff adındaki kitap, o dönemleri net bir şekilde anlatıyor.

Büyük bir yemek problemi olduğu ve sırf böylece işçilerin grev başlattığı açıklama edildi. Hatta şirket burada çalışanları hemen hemen köle gibi görüyordu. Elde edilen başarılardan daha sonra şartlar iyileştirildi. Yani SpaceX varsayım edildiği gibi birincil bitmiş beri kurumsal değildi.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir