SpaceX okyanusun üstünde uzay limanı çalışmalarına başladı

Haberler admin 28 Okundu
sponsorlu reklam

SpaceX okyanusun üstünde uzay limanı çalışmalarına başladı

Dünyanın en büyük uzay şirketleri içerisinde yer alan SpaceX her geçen gün farklı projeler ile karşımıza çıkıyor. Özellikle roketlerin motorları konusunda yeni bazı projelerin olduğunu söylemiştik. Şu anda en güçlü motor roketi olan raptor motorları 48 saatte 1 adet üretilebiliyor. Şirket bunun da ötesine geçti.

Raptor motorları ile roketleri güçlendiren ünlü uzay markası şimdilerde okyanus üstünde uzay limanı platformu inşa etmek istiyor. Böylece çok daha kolay ve çevreyi kirletmeden fırlatma işlemleri yapılabilecek. SpaceX CEO’su Elon Musk bu konuda önemli açıklamalar yaptı.

Şirket burada uzay limanı inşa etmek için ilk çalışmalarını yapmaya başladı. Öncelikle fizibilite araştırmaları devam edecek. Böylece bunun ne kadar mümkün olduğu görülmek isteniyor. Hemen ardından Starship yeniden kullanılabilir roketi ile birlikte ilk denemelere başlanacak.

Okyanus üzerine inşa edecek uzay limanları standart uzay limanlarını aratmayacak. Ayrıca açık denizlerde çalışılması sayesinde soğutma işlemleri kolay bir şekilde yapılabilecek. Buna ek olarak firmanın istediği birçok alana bu roketleri indirme imkanı bulunuyor.

SpaceX tarafından kullanılabilecek alanı düşünmek için Pekin ve New York örneğini vermek mümkün. Bu iki şehir arasında uzay limanları kurulabilecek. Böylece her fırlatma ve indirme aşamasında geniş bir alan kullanılabilecek. Hem Super Heavy hem de Starship roketleri için eşsiz bir fırsat ortaya çıktı. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir