Sürücüsüz yarış serisi Roborace’den gelen gülümseten kaza İzle

Otomobil admin 29 Okundu
sponsorlu reklam

Sürücüsüz yarış serisi Roborace’den gelen gülümseten kaza İzle

Çoğu işyeri sürücüsüz otomobil sistemleri geliştiriyor. Roborace ise süreci pistlere taşıyor. Roborace’i acilen ise bir kaza gündeme getiriyor.

Dünyanın birincil sürücüsüz araba yarış serisi Roborace, hatırlarsınız uzun zaman önce İspanya’da bulunan Monteblanco pistinde başladı. Season Alpha adı verilen ilk sezonda yâd etmek namına iki bambaşka ekip bulunuyor. Bu takımlar Team Arrival ile Technical University of Munich ve serinin merkezinde Robocar isimli sürücüsüz araçlar yer alıyor. Bir yıldan uzun süredir testleri yapılan bu araçlar, muhakkak bir oyuncak değil. Her takımın kendi yarış stratejilerine göre geliştireceği suni zekaları ve öbür algoritmalarıyla piste çıkacağı yarışlarda kullanılan bu araçlarda, saniyede 24 trilyon bilgi işleyebilen bilgisayar sistemleri yer alıyor.

Tamamen elektrikli olan ve 402 beygir baskı üreten otonom yarış araçları, bünyelerinde çoğu algılayıcı ve kamera barındırıyor. Burada beş adet LIDAR, iki RADAR, 18 ultrasonik sensör, GNSS uydu konumlandırma sistemi, altı kamera ve iki optik sürat sensörü direkt olarak Nvidia Drive PX2 merkezi işlem birimine bağlanıyor.

Sürücüsüz araba yarış serisi Roborace bir kaza ile gündemde

Şimdilik deneme sezonu olarak geçen Season Alpha’da yaşanan bu kaza, gülümsetiyor çünkü yukarıdaki videoda da izleyebileceğiniz üzere vasıta daha yarış başlamadan aniden kalkış yapıyor ve kendisini duvara vuruyor. Süreçte hiçbir insan olmadığı için kuşkusuz kimse bu kazada yaralanmıyor. Sürat düşük olduğundan araçta da büyük bir hasar olmuyor.

Ancak aracın kendisin, bu şekilde duvara vurması fazlasıyla ses getirmiş durumda. Bu vasıta uzak yönetilmediğinden kazanın tek suçlusu bir sistem arızası oluyor. Bu kazanın en fena yanı ise yarış için birincil kere Twitch üzerinden yapılan yayında meydana gelmiş olması.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir