‘Tamam da Neden?’ Diye Soracağınız 12 İlginç Trafik Kuralı

Haberler admin 202 Okundu
sponsorlu reklam

'Tamam da Neden?' Diye Soracağınız 12 İlginç Trafik Kuralı

Türkiye’deki trafik kurallarını fazlasıyla benimsemiş durumdayız. Peki dünyanın farklı bölgelerinde nasıl trafik kuralları olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Günümüzde tüm insanların tek bir uygarlık oluşturduğu söylense de ülkelerin anayasaları ayrı coğrafyalardaki insanların bambaşka alışkanlıklara sahip olmalarını olası kılıyor. Böylece ancak; bir takım ülkelerde bornoz ile araba kullanmanın cezası varken, bir takım ülkelerde çıplak halde otomobil kullanabiliyorsunuz. İşte ayrı ülkelerden birbirinden alışılmadık 12 trafik kuralı:

1- Çıplak Araba Uygulamak – Almanya

Almanya’da sokakta çıplak seyahat etmek bağımsızlık midir bilmiyoruz oysa çıplak halde araba kullanmanın özgürlük olduğunu söyleyebiliriz.

2- Akşam 9’dan Daha Sonra Korna Araklamak – ABD/Arkansas

Birleşmiş Devletler’in Arkansas eyaletinde herhangi bir sebeple akşam 9’dan sonradan korna çalmak kesinlikle yasaktır.

3- Hayvanlarla Yarıştırmak – Kanada

Ontario Otoyolu Kanunları’na tarafından Kanada’da otoyolda giderken at veya öteki canlılarla yarış yapmak şüphesiz yasaktır.

4- Otoyolda Deveye Binmek – ABD/Nevada

Bunu yapan kaç kişi olduğunu bilemeyiz oysa Birleşik Devletler’in Nevada eyaleti, otoyolda deveye binmeyi yasaklamış durumda.

5- Araba Kullanırken Su İçmek – Güney Kıbrıs

Bu yasağın aslında zorunlu olup olmadığı tartışılır oysa Güney Kıbrıs’ta araba kullanırken su içmek yasaklanmış.

6- Alkolmetre Zorunluluğu – Fransa

Şarapları ve şampanyaları ile meşhur bir ülke olan Fransa’da her sürücünün otomobilinde kendi alkolmetresini taşıması gerekiyor.

7- Yerine Koyma Gözlük Bulundurmak – İspanya

İspanya trafik kuralları, gözlük kullanan kişilerin otomobillerinde bir yerine geçen kimse gözlük bulundurmalarını zorunlu kılıyordu. Ama bu şart, 1997 yılında gerçekleşen düzenleme ile zorunluluktan tavsiyeye çevrildi.

8- Zıt Yönden Gitmek – ABD/Alabama

Fazlasıyla şaşırtacak bu kurala tarafından Birleşmiş Devletler’in Alabama eyaletinde sürücülerin ters yöne girmeleri yasaklanmış yok.

9- Bornozla Otomobil Kullanmak – ABD/Kaliforniya

Böyle bir yasaklanmış neden getirildi agnostik ancak Birleşik Devletler’in Kaliforniya eyaletinde bornoz ile araba kullanmak muhakkak yasak.

10- Hayvan Sürüsü Gördüğünüz Durmak – Avustralya

Doğa ile iç içe kalmayı başarmış sayılı ülkelerden biri olan Avustralya’da seyir halindeyken bir hayvan sürüsü gördüğünüzde durup motoru kapatmazsanız ceza ile karşı karşıya kalırsınız.

11- Orta Parmak Kullanmak – Almanya

Çıplak otomobil kullanmayı yasaklamayan Almanya, sürücülerin orta parmak hareketi yapmasını ise yasaklamış durumda.

12- Otomobil İtmek – ABD/Ohio ve Almanya

Almanya veya Birleşmiş Devletler’in Ohio eyaletinde otomobilinizin yakıtı biterse kesinlike benzin istasyonuna itmeyi aklınıza getirmeyin. Zira yakıtı biten otomobili itmek şüphesiz yasak durumda.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2018/otomotiv/dunyanin-farkli-ulkelerinde-bulunan-en-ilginc-trafik-kurallari-2897270/   8 3 1 0 0 Emoji İle Tepki Ver 8 3 1 0 0

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir