Tarihte Bir İlk: Çin, Ay’ın Karanlık Yüzüne Araç İndiren İlk Ülke Oldu

Bilim admin 255 Okundu
sponsorlu reklam

Tarihte Bir İlk: Çin, Ay’ın Karanlık Yüzüne Araç İndiren İlk Ülke Oldu

Ay’ın karanlık yüzüne inen birincil insan yapımı vasıta, Çin’in robotik uzay arabulucu oldu.

Ay’a seyahat, insanlığın uzay yolculuğunda kazandığı birincil başarılardan birisi. yine de gezegenimizin uydusuna gerçekelştirdiğimiz o kadar pozitif gezi değil. Çin, gezegenimizin uydusuna iniş yapan üçüncü ülke. bununla beraber Çin, Ay’ın karanlık yüzüne bir araç indirmeyi başaran birincil ülke oldu.

Ay’ın karanlık yüzüne iniş, Çin’in Chang’e-4 uzay görevinin bir parçası. Bu görevlerin amacı ise Ay’ın yüzeyini en ince ayrıntısına kadar keşfedebilmek. Daha önce Ay’ın yakın tarafına bir uydu gönderen Çin’in başarısı ülkeyi uzayın elitler kulübüne sokmayı da başarıyor.

Ay’ın yakın tarafı veya bizde kullanılan haliyle aydınlık yüzü, uydunun Dünya’ya dönük olan tarafını tanımlamak için kullanılıyor. Uzaktan tarafı ya da karanlık tarafı ise uydunun bizden uzakta olan, gözle göremediğimiz kısmı. Buraya iniş gerçekleştirmek oldukça şiddet. Araçların kontrolü için kullanılan radyo dalgaları, uydunun tamamını aşarak araca varmak zorunda, fakat bu da muhtemel değil.

Çinlilerin bulduğu çözüm ise epeyce kolay. Mayıs ayında gönderilen bir Ay uydusu, Ay’ın öteki tarafına gönderilecek olan araçla iletişimi sağlayabilmesi için özel olarak tasarlandı. Bu Nedenle Chang’e-4 uzay aracı ile Dünya aralarında irtibat sağlanmış oldu.

Ay’ın yüzeyine inişini başarıyla gerçekleştiren araç, hemen yüzeyde çalışacak olan ekipmanlarını yerleştirmekle meşgul. İnişin gerçekleştirildiği Güney Direk-Alken Havzası’nın yaşını ve Güneş Sistemi’nin geçmişini inceleyecek olan bir araç, takriben 2500 kilometre çapındaki devasa krateri inceleyecek. İnişi gerçekleştiren uzay aracı ise bulunduğu özel konumun avantajını kullanarak Dünya’daki astronomlar için gökyüzünü izleyecek. Düşük frekans radyo astronomi, yer çekiminin düşük olduğu ortamda bitki gelişimi olup olmadığı, Ay yüzeyinde su izleri gibi farklı alanlara yönlendirilmiş konularda da araştırma yapacak olan uzay aracı, yepyeni bilimsel ufuklar açacak.

öte taraftan ABD yönetimi, Çin’in bu girişimini tehditkar bir hareket olarak görüyor. Daha önce NASA’nın Çin ile çalışması yasaklanmıştı. ABD Başkanı Trump da 2020 yılında uzay gücü kuracaklarını açıklamıştı.

Kaynak : https://www.theverge.com/2019/1/2/18165807/china-change-4-mission-lunar-lander-rover-moon-farside

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir