Telefon fiyatları artacak mı?

Haberler admin 284 Okundu
sponsorlu reklam

Telefon fiyatları artacak mı?

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz sene Ağustos ayında döviz kurlarında ani bir yükseliş yaşanmıştı. Yaşanan gelişmeler ardından bir ara 7 TL sınırına dayanan

2017’nin Kasım ayında 6099 TL açılış fiyatıyla satışa sunulan iPhone X’in fiyatı, 2018’in sonlarına içten 8.000 TL’yi aşmıştı. Sadece iPhone fiyatları değil, bu süreçte diğer akıllı telefon modellerinin fiyatında da hatırı sayılır artışlar yaşanmıştı.

Eylül ayı ile birlikte düşüşe geçen dolar kuru, bir ara 5TL seviyesine değin gerilemişti. Doğal olarak bu gerileme eğilimi fiyatlara da yansımış ve zeki telefon fiyatları olması gereken seviyelere yaklaşmıştı.

Fakat 2019’a girmemizle birlikte döviz kurunda tekrardan hareketlilik yaşanmaya başladı. Son günlerde bilhassa dolarda yaşanan çoğalma zeki telefon fiyatları artacak mı sorusunu akıllara getirdi.

Fiyatlar zaten normalin üstünde

Zeki telefon fiyatları artacak mı sorusuna geçmeden önce şunu belirtmemiz gerekiyor. Pek çok üretici ya da ithalatçı çoğalan döviz kuru sonrasında yaptıkları zamları bütün anlamıyla geri çekmedi.

Örneğin Apple. Hali hazırda iPhone XR ülkemizde 7400 TL başlangıç fiyatıyla satılıyor. Peki bu telefonun ABD’deki satış fiyatı ne dek? 749 dolar. Tamamlanmış ülkemizde akıllı telefonlardan yüzde 18 KDV, yüzde 25 ÖTV ve yüzde 6 TRT payı alınıyor olabilir. Lakin bu şart, ABD’de 749 dolara satılan bir telefonun ülkemizde 7400TL’ye satılmasını açıklamaya yetmiyor.

Burada belli olan birşey var. O da Apple Türkiye’nin dolar kurunu mevcut seviyenin fazla daha üstünden aldığı.

Benzer şey diğer akıllı telefon ithalatçıları için de geçerli. Çin’de 300 dolara duyurulan telefon ülkemizde 3000TL’ye satılıyor. Yani kurdaki bu artışın hali hazırda akıllı telefon fiyatlarını etkilemesi böylece mümkün değil.

Zeki telefon fiyatları daha da düşmeli

acilen dolar kuru 5.5 TL seviyelerinde dolaşıyor. Normalde dıştan ithal olarak gelen 300 dolarlık bir telefonun vergiler kapsamında 2000TL gibi bir fiyata satılması gerekiyor. Ama e-ticaret sitesinde yazan etiketlere baktığımızda karşımıza 3000 TL ve üzeri absürt fiyatlar çıkıyor.

Dolayısıyla öncelikli olarak bu etiketlerin değişmesi gerekiyor. Böylece fazla ithalatçı, stoğunu yüksek kur üzerinden yaptığı için fiyatları düşürmeye yanaşmıyor. Hal böyle olunca da zeki telefon fiyatları spekülatif bir biçimde artmış oluyor.

Mantıken düşündüğümüzde, son günlerde yükselen kura karşın zeki telefon fiyatlarının bir nebze daha aşağıya düşmesi gerekiyor.

Özetle özetlemek gerekirse, yakın bir zamanda akıllı telefon fiyatları artmayacaktır. Dolayısıyla döviz artıyor derhal telefon alayım, yoksa daha da zamlanır gibi bir tribe girmenize gerek değil.

Verdiği poz olay oldu

Mesut Özil’i gönderiyorlar

Zayıf kadınla evlenen erkeğe para veriyorlar!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir