Tepkilerin ardından Steam, tecavüz oyunu konusunda geri adım attı

Haberler admin 183 Okundu
sponsorlu reklam

Tepkilerin ardından Steam, tecavüz oyunu konusunda geri adım attı

Geçtiğimiz gün Steam‘de satışa sunulan tecavüz ve hızlı katil temalı Rape Day aldı oyun olay olmuştu. Tepki çeken oyunun Steam’de yer alması, Valve ve Steam’e aleyhinde kampanya başlatılmasına neden olmuştu. Konu ile ilgili sessizliğini koruyan Steam, dün bir tanımlama yaparak Rape Day adlı oyunun Steam’de yer alamayacağını kamuoyuna duyurdu.

Tecavüz temalı oyun Steam’de yer almayacak

1 Mart 2019 tarihinde Steam‘de yayınlanan visual novel türündeki oyunda, oyuncular bir hızlı katili ve tecavüzcüyü yoklama edebiliyorlardı. Son yıllarda içerik politikasını değiştiren Steam, bu stil zor ve cinsel içerikli oyunları yayınlayarak tepki çekmeye başlamıştı. Valve gelen tepkilerin şirket itibarını zedelediğini düşünmüş olacak oysa, Steam blog üzerinden bir açıklama metni yayınlanarak oyunun Steam’de yer alamayacağı duyuruldu.

Steam’den konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi. 
“Geçtiğimiz hafta her tarafında ‘Rape Day’ adlı bir oyunun Steam’e yakın bir zamanda geldiğini duymuş olabilirsiniz. Bugün bu oyunu Steam’de dağıtmamaya karar verdik. Bu kararın daha pozitif yorumlama gerektirdiğini düşünüyoruz. “Rape Day” adlı oyunun bilinmez maliyetler ve riskler oluşturduğunu düşünüyoruz. bu yüzden oyunu yayınlamayacağız”

Gelen tepkiler işe yaramış görünüyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir