Teröristlerin yeni kabusu hazırlanmış

Genel admin 121 Okundu
sponsorlu reklam

Teröristlerin yeni kabusu hazırlanmış

Bomba yıkım uzmanları, uzak kontrol edebilecekleri bir aygıt ile işlerini tamamlayabiliyor olsalardı, her patlayıcı şüphesinde hayatlarını riske atmak zorunda kalmazlardı. Lakin bu şart derhal değişiyor olabilir: Birleşmiş Krallık Savunma Bakanlığı, İngiliz ordusunun bu yeteneklere sahip olan dört adet son teknoloji ile donatılmış robotu envanterine kattığını açıkladı.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Öteki bomba yıkım robotlarına kıyasla bu dört özel robotun büyük bir artısı var: Gelişmiş haptik geri bildirim. Zeki telefonlarda da yıllardır kullanılan bu teknoloji, İngiliz ordusunun yeni bomba imha robotlarının operatörlerine operasyonlarda büyük rahat sağlayacak.

Gelişmiş haptik bildirim sayesinde bomba imha etmek gibi üstün el becerisi gerektiren bir meslek, operatörlerin robotların dokunduğu nesneleri eş zamanlı olarak kumandalarında hissedebilmeleri bir uçtan bir uca hiçbir insan riske atılmadan halledilebilecek. Bu, son zamanlarda teröristlerin bombanın imha edilmesi ihtimaline karşısında patlayıcılara tuzak düzenekleri sıralama yöntemine başvuruyor olmaları göz önüne alındığında bomba tahrip uzmanlarının bütün da gereklilik duyduğu şey.

Söz konusu dört özel robot, Birleşik Krallık ordusunun askeri uzlaşma yaptığı Harris firmasına verilen siparişin çok ufak bir kısmı. Haptik geri bildirimin yanı sıra Harris’e ait bir öteki robot olan T7, HD kameralar ve bütün arazi şartlarına uygun paletlerle geliyor.

İngiliz ordusu, robotları ABD ve Birleşik Krallık topraklarında yapılan sekiz haftalık ağır bir test sürecinin peşinde teslim aldı. Zorlu askeri testlerin aralarında operasyon görevleri, ağırlık kaldırma ve objelerle etkileşim becerisi gibi özellikleri sınanan robotlar, testlerden başarı ile geçti. Savunma Bakanlığı Patlayıcı Bilirkişi Takım Lideri Albay Zac Scott, gelişmeyi şu cümlelerle yorumladı: “Harris T7, son teknoloji donanımında EOD operatörlerinin yanı sıra daha önce hiç görünmeyen mobilite ve becerileri de bulunduruyor. Bu robotlar, servis personelimizin kapasitesinde büyük bir değişimi getirecek ve hayat kurtaracak.”

Albay Scott ve ekibi, 55 milyon pound değerindeki askeri uzlaşma ile 52 adet daha makineyi envanterine ekleyecek.

Önceki HaberLamborghini LB48H, Ilgi Çekici Işıklara Sahip Olacak Sonraki HaberSamsung’dan HDR10+’a Dair Manâlı Iş Birliği!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir