Tesla tazminat ödenmesini sağladı

Haberler admin 77 Okundu
sponsorlu reklam

Tesla tazminat ödenmesini sağladı

Dünyanın en büyük elektrikli araba firmaları içerisinde bulunan Tesla hırsızlık iddiaları ile mahkemeye başvurmuştu. Hatırlayacağınız üzere firmanın eski mühendislerinden bir parça başına olan Cao Huangzhi otopilot kaynak kodlarını çalmakla suçlanmıştı. Lakin kendisi böyle bir şey yapmadığını söylüyordu.

Şirketlerin bazı manâlı bilgilerinin çalışanları tarafından ele geçirildiği biliniyor. Bunun çok ayrı amaçları olabiliyor. Mesela kimileri bu bilgileri başka şirketlere satıyor. Bazıları ise ajanlık yaparak ciddi miktarlarda kazanç elde edebiliyor. böylece firmaların kendi çalışanlarına karşısında bir takım emniyet önlemleri aldığı söylenebilir. Fakat eski bir mühendis bütün bu güvenlik önlemlerini aştı.

Tesla şirketinin başına gelen olay diğerleri ile az kalsın aynı diyebiliriz. Otomotiv devlerinden bir parça başına olan XMotors Tesla firmasından bir takım bilgileri çalmakla suçlanıyor. Ancak şirketin bunu aracısız yapmadığı söyleniyor. Bunun yerine Tesla içerisinde çalışan bir mühendis kullanıldı.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde bir Rus hacker Tesla çalışanı ile iletişim kurmuştu. Onun bilgileri vermesi karşılığında para teklifinde bulundular. Fakat o bunu kabul etmeyerek bilgisayar korsanının yakalanmasını sağladı. Tesla yeniden aynı bir olay yaşadı.

Kodlar her ne değin verilmemiş olsa bile gerçi bir takım iddialar ortalığı kötü karıştırdı. ya da en azından bu mühendis kodları XMotors ile paylaşmadığını söylüyor. Ancak bunun kuvvetsiz bir olanak olduğunu söyleyebiliriz. Mahkeme kadar bahşedilen karara tarafından eski Tesla mühendisi şirkete tazminat ödeyecek. Gelişmeler geldikçe sizlere aktarmaya devam ediyoruz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir