Toyota’dan sürücüsüz otomobil konusunda büyük satın alma

Otomobil admin 32 Okundu
sponsorlu reklam

Toyota’dan sürücüsüz otomobil konusunda büyük satın alma

Dünyanın en büyük otomobil firmaları arasında yer alan Toyota, muhakkak otonom yani sürücüsüz otomobil sistemlerine de büyük önem veriyor.

İşte bu yüzden Toyota, Uber rakibi Lyft firmasının otonom / sürücüsüz otomobil sistemleri geliştiren kısmını bütün 550 milyon dolara satın alıyor.

Bu hamle, otonom araba sistemleri konusunda son dönemde üretilmiş en büyük satın almalardan birisi oluyor.

Temelde araba firması olmayan oysa otonom otomobil sistemlerine yatırım yapan birçok firma, bu sistemleri son dönemde gerçek araba firmalarına satıyor.

Örneğin daha önce de Uber’in otonom sürüş sistemleri geliştiren kısmı da Aurora’ya satılmıştı. Otonom yani sürücüsüz araba sistemleri şimdilik daha fazla gerçek araba firmaları göre tamamiyle uygulanabiliyor.

Bu konuda mevcut en gelişmiş sistemlere sahip işyeri konumunda Tesla yer alıyor. Alanda Apple ve Google gibi isimler de dev araştırmalar yapıyor. Hatta Google sürücüsüz araçlar ile yolcu taşıyor.

Toyota, otonom sistemler yanında uçan taksi tarafına da ilgi duyuyor

Ancak Toyota az önce doğruca kendi içerisinde bir uçan taksi geliştirmiyor. Dev üretici bunu yapan Joby Aviation firmasına fiziksel olarak destek oluyor.

Geçtiğimiz aylarda 590 milyon dolarlık bir yatırım alan ve bunun 394 milyon dolarını Toyota’dan elde eden Joby Aviation, alandaki kilit isimler arasında yer alıyor.

Görebileceğiniz üzere dev firma fazla akılcı bir adım atıyor ve girebildiği bütün ulaşım sektörlerine / alanlarına dahil edinmek istiyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir