Trump’tan Çin’e Bir yumruk daha

Haberler admin 242 Okundu
sponsorlu reklam

Trump'tan Çin'e Bir yumruk daha

ABD Başkanı Trump’ın Çinli telekomünikasyon devlerine öyle güvenmediği bir giz yok. Ve hemen Beyaz Saray, çok ciddi bir adımı daha tamamlayarak önünüzdeki yıl, ABD’nin en büyük iki Çin telekomünikasyon donanımı üreticisinden yapılan satın alımları sınırlamaya hazırlanıyor. 

Anahtar Sözcük: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Başkan Donald Trump’ın, ABD kablosuz taşıyıcıların ve diğer firmaların milli güvenliğe korkutma olarak değerlendirdiği Çin’in ZTE ve Huawei gibi devlerinden ağ donanımı satın almalarını sınırlayacak bir kararname hazırlığında olduğu zaten biliniyordu. Kararname sekiz aydan artı bir süredir hazırlanmaktaydı ve Reuters’ın idare ve telekom endüstrisindeki isimsiz kaynaklardan özel baskı yaparak söylediğine kadar, Ocak ayında devreye girebilir.

Hem ZTE hem de Huawei, Çin hükumetiyle kastetmek ve potansiyel olarak Amerikalılar üstünde casusluk yerine getirmek amacıyla ekipmanlarını kullanmak ile suçlanıyor. Farklı bir olayda ise, Huawei CFO’su Wanzhou Meng, Aralık ayı başında Kanada’da gözaltına alınmıştı ve İran’la iş yaparak ABD’nin yaptırımlarını ihlal ettiği iddiasıyla ABD’ye iade edilmişti.

Reuters’ın söylediğine göre, yaklaşmakta olan kararname, Huawei veya ZTE’yi özel olarak adlandırmayabilir ama Ticaret Bakanlığı yetkilileri, iki şirket kadar üretilen ağ ekipmanlarına yöneltilmiş gibi yorumlayacak.

Ağustos ayında Trump, ABD hükumetinin ve üstlenicilerinin ZTE, Huawei ve öteki Çinli iletişim şirketlerinden bazı telekomünikasyon ve video gözetim ekipmanlarını satın almalarını yasaklayan bir yasa tasarısı daha imzalamıştı…

Önceki HaberSamsung, CES 2019’da Garip Ürünler Tanıtacak Sonraki HaberTimes Meydanı’nda sıra dışı yeni yıl kutlaması

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir