Tüm Detaylarıyla: Film Yapımcılarıyla Cinemaximum Neden Birbirine Girdi?

Haberler admin 210 Okundu
sponsorlu reklam

Tüm Detaylarıyla: Film Yapımcılarıyla Cinemaximum Neden Birbirine Girdi?

İki gündür keza sinema dünyasını ayrıca de sosyal medyayı karıştıran olaylara sebep olanları masaya yatırıyoruz.

Bildiğiniz gibi son iki gündür sinema dünyası, Organize İşler 2: Sazan Sarmalı ekseninde büyüyen ciddi olaylara sahne oluyor. Yılmaz Erdoğan’ın, Sazan Sarmalı’nın vizyona girmeden önce yapılan mütabakatlarda Mars Group ile anlaşamaması sonrası kazan kaynamış, daha sonra olaylara Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar da dahil olmuştu.

Gelir Dağılımı Nasıl?

Ilk Önce sinema biletlerinden elde edilen gelirlerin dağılımı hakkında minik bir data verelim. az kalsın dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de benzer pay dağılımı mevcut: Kesilen biletin %50’si yapımcıya ve dağıtım şirketine, öteki yarısı ile salon sahibine kalıyor. Mesela 10 TL’lik bir bilet satıldıysa, burada 5 TL salon sahibine kalan para ise paylaşılmak üzere distribütör ve yapımcıya gidiyor.

Kalan 5 TL’nin hesabı ise filmin galibiyet oranı, filmin yapımcısının tanınmış ve gişe yapacak biri olması ile alakalı… Örneğin Yılmaz Erdoğan gibi Türkiye’de neredeyse gişe garantisi olan birinin dağıtımcıya vereceği payın, %10 ile %20 civarlarında dolaşması beklenebilir.

Büyük ihtimalle bütün mevzu bundan patlamamış olsa da iki tarafın verilen – alınan yüzdeyi beğenmemesi laf konusu. Bunca yıldır böyle bir durum patlamadığına kadar yüzdeyi gösterişli bularak düşürmek isteyen tarafın Yılmaz Erdoğan olduğunu tahmin etmek baskı değil.

Kritik Detay: Cinemaximum

Burada film yapımcılarının ‘kurulmasına’ sebep olan en manâlı nokta, Cinemaximum’un ülkemizde keza sinema salonlarını domine ediyor olması keza de filmin dağıtımını yapması. Yani temelde Cinemaximum pastanın en büyük dilimini az daha hamuduyla götürüyor. Filmin dağıtımı, sinema salonunda kesilen bilet, film öncesinde ve arada gösterilen reklamlar derken alınan pay ve kazanılan paralar artık film yapımcıları için sinir bozucu bir hal aldı. Oysa bardağı taşıran son damla bu değil…

Ünlü ‘Darı Olayı’

Boykot haberi patladığından beri sağda sola bir ‘mısır’ muhabbetidir gidiyor. Muhakkak sinema salonlarında yanına varılmaz pahada fiyatlara darı ve kola satıldığını hepimiz biliyoruz. Fakat Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan gibi yapımcıları çıldırtan bu mısırların satılması yok; satılış şekli.

Pastadan kaptığı pay yetmiyor gibi Cinemaximum bu konuda minik bir ’tilkilik’ yapmaya başladı bir süredir. Diyelim siz Cinemaximum’dan bilet edinmek istediniz ve kampanyalara göz atıyorsunuz. Gözünüze bir kampanya ilişiyor: “Cinemaximum bileti + Mısır + Kola = 30 TL.” 

Muhtemelen bunların hepsini gişeden alınca 50 TL gibi bir ödenti ödeyecekken bu paketi alıyorsunuz ve filme gidiyorsunuz. Olur Ya siz kendinizi kârda hissediyorsunuz ama Cinemaximum, sattığı bu ‘kampanyalı’ paketteki mısır fiyatını, yine gişe fiyatı olan 20 TL üzerinden hesaplıyor ve sinema yapımcılarına yeniden sabit pay üzerinden 5 TL ödüyor. Özetle, kampanyaya dahil ettiği ürünlerde sinema bileti fiyatını sabit tutarak, maliyeti ola ki 1 TL bile olmayan mısır üzerinden hem sizin hem de yapımcıların cebini hafifletiyor.

Şüphesiz anlaşma(ma)nın detaylarını bilemediğimiz için kesin konuşamıyoruz ama bu savaş daha çok su kaldırır gibi görünüyor.

Kaynak : https://seyler.eksisozluk.com/film-yapimcilariyla-cinemaximum-arasinda-yasanan-buyuk-restlesmenin-ozeti

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir