Türk Bilim İnsanı, Zararlı Güneş Işınını Faydalı Hale Getiren Krem Geliştirdi

Bilim admin 168 Okundu
sponsorlu reklam

Türk Bilim İnsanı, Zararlı Güneş Işınını Faydalı Hale Getiren Krem Geliştirdi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Ertekin, bilim dünyasında durum yaratan bir krem ilerletti.

İnsan vücuduna doğruca yansıyan güneş ışınlarının zararları biliniyor. Üyesi Prof. Dr. Kadriye Ertekin, güneşin zararlı ışınlarını, insan vücudunda yenilemeye, canlanmaya ve dokularda iyileşmeye yol açacak şekilde değiştirebilen bir krem geliştirdi.

Maddelerin ışıkla etkileşimi konusunda uzun yıllardır çalışan Ertekin, 3 yıl önce başlattığı çalışmada sona varmayı başardı.

Güneş ışınlarını absorbe eden veya yansıtan bir güneş kremi geliştiren Ertekin, mevcut kremlerin cilt göre emildiğini ve vücuda zarar verdiğini belirtti. Kan ve idrar aracılığıyla tahlillere deha yansıyan bu maddelerin verdiği zararların bütün olarak bilinmediğini söyleyen Ertekin, kendi geliştirdiği kremin ise herhangi  bir zararı olmadığını oysa geliştirdiği üründeki gibi artı bir etkiye de yol açmadığını söyledi.

İşte Ertekin’in açıklamaları:

“Diğer kremlerde de bir nemlendirici, emülsiyon oluşturucu, kıvam verici, antioksidanlar gibi etmen maddeler var. Prototipimiz öteki kremlerle benzer. Güneş ışınlarını filtre edici etken madde, güneş koruyucusu olarak şimdiye değin hiç kullanılmamış bir teknoloji. Biz bunu güneş koruyucu olarak kullanım yaklaşımını başta düşünerek, formülasyon içinde uygun tanecik boyutuna getirdik. Faktör maddemiz zararlı, ultraviyole bölgeyi kuşkusuz fazla güzel absorbluyor. Cilde yardımcı olan ışını son derece spesifik dalga boyu aralığında bize hemen dönüştürebiliyor. Bu dalga boyutundaki ışınların deri içindeki dokuları iyileştirdiği, ciltte yenilenme, canlanma etkisi var.”

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2019/saglik/gunesin-zararli-isinlarini-deri-dostuna-donusturen-krem-gelistirdi-3250482/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir