Türkiye’deki mühendislik faaliyetleri için önemli gelişme; sürücüsüz araç test parkuru

Otomobil admin 39 Okundu
sponsorlu reklam

Türkiye’deki mühendislik faaliyetleri için önemli gelişme; sürücüsüz araç test parkuru

İTü ve Otomotiv Tabi Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi önderliğinde hizmete açılan sürücüsüz vasıta deneme parkuru, alanda geliştirme yapan herkese açık olacak.

Yükselişte olan dünya trendlerinden birisi olan sürücüsüz otomobil teknolojileri, üreticilerin bir araya gelmesine de vesile oluyor. Gerek tedarikçi rolü üstlenenler gerekse aracısız markaların kendi içlerinde gerçekleştirdiği incelemeler önümüzdeki 10 takvim süreç içerisinde önemli sonuçlar üzerinden asfaltta olacak. Süreç içerisinde sadece bu teknolojinin geliştirilmesi için neredeyse yapay şehirlerin oluşturulduğunu da anımsayabiliriz. Bu alanda Türkiye içinse Otomotiv Emrindeki Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, İTÜ Otomotiv Teknolojileri AR-Ge Merkezi ve İTÜ Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi kayda değer bir işbirliğine imza attı. Bu kapsamda Gebze’de hizmet verecek bir sürücüsüz vasıta test parkurunu hayata geçiren ekipler, tesisi bu alanda çalışma yapan herkese ve her oluşuma açık tutacak.

Şimdilik bir adet sürücüsüz araç kullanıma açıldı

TOSB yerleşkesi içerisinde kurulan parkurun açılış töreninde işleyişle ilgili açıklamalarda bulunan TOSB Başkanı Ömer Burhanoğlu; “Otomotiv sektörünün kalbi niteliğindeki bu alanda, sürücüsüz araçların geliştirilmesine yönelik deneme parkuru açılması kritik bir tartma taşıyor. Türkiye, otomotiv sanayisiyle dünyaya örnek olan ülkelerden birisi. Bu bağlamda TOSB olarak keza bugün olduğu gibi deneme alanlarının açılması keza de laboratuvar, komponent ve büro gibi desteklerin sağlanması noktasında bütün iş birliklerine açığız. Sürücüsüz araçlar için hazırlanan bu özel alanın ülkemize şanslı olmasını diliyoruz” ifadelerine yer verdi. Halihazırda da İTÜ kadar geliştirilen otonom vasıta üzerinden müşterek kullanıma açılan bölgenin önümüzdeki süreçte önemli gelişmelere sahne olması bekleniyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir