Twitter, ‘yanıltıcı bilgiler’ içeren tweetleri engelleyecek

Haberler admin 20 Okundu
sponsorlu reklam

Twitter, 'yanıltıcı bilgiler' içeren tweetleri engelleyecek

Twitter daha önce aşıların zararlı ya da düşüncesiz olduğu iddiaları gibi aşılarla ilgili “zararlı” yanlış bilgileri yasaklamıştı. Yeni kurallara kadar Twitter, “ yanıltıcı bilgiler” taşıyan tweetlere sinyâl etiketler ekleyecek. Keza, bu cins iddiaları her zaman paylaşan hesaplar için daha katı cezalar olacak.

Yeni etiketler, Twitter’ın seçim esnasında kullandıkları etiketlere benziyor. Etiket, “Bu tweet aldatıcı” diyecek. Twitter özel baskı tweetlerine müsade verse de, öteki kullanıcıların da etiketli tweet’leri retweetlemesi engellenecek. Şirket hem, baştan eden suçluları cezalandırmaya müsade verecek yeni bir grev sistemi de uygulamaya koyuyor.

İlk grevden sonra, kullanıcılar aşı ile ilgili yanlış bilgileri paylaştıkları için geçici olarak askıya alınacak. Beşinci grev daimi bir yasakla sonuçlanacak. Twitter bir blog gönderisinde, “Grev sisteminin kullanılması aracılığıyla, insanları belirli içeriklerin kurallarımızı niçin ihlal ettiği konusunda eğitmeyi umuyoruz. Böylece davranışlarını ve kamuya açık sohbetler üzerindeki etkilerini daha artı değerlendirme fırsatına sahip olacaklar” şeklinde yazdı.

Twitter, aşı ile ilgili hatalı bilgileri engelleyen en yeni platform. Facebook geçtiğimiz günlerde COVID-19 aşıları hakkında hatalı bilgilerin yanı sıra diğer aşılarla ilgili iddiaları daha geniş bir şekilde yasakladığını duyurdu. TikTok ve Youtubeda aşılarla ilgili yanlış iddiaların yayılmasını engellemek için bazı girişimlerde bulundu.

60408763bf214420a4006bfe

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir