Uber, 2023’te Avustralya’da Uçan Taksi Hizmeti Vermeye Başlayacak

Haberler admin 196 Okundu
sponsorlu reklam

Uber, 2023'te Avustralya'da Uçan Taksi Hizmeti Vermeye Başlayacak

Uber’in uçan taksiler konusunda yaptığı başvurulara Avustralya’dan olumlu yanıt geldi. Ülkenin Sivil Havacılık Güvenliği Otoritesi konuya epeyce sıcak baktıklarını ve bir an önce başlatmak için bir engel olmadığını bildirdi.

Geçtiğimiz aylarda Uber hava trafiği konusunda geliştirmiş olduğu çözümlerin, jurnal hayatta kullanılabilir seviyeye getirildiğini açıklamıştı. Bunun üzerine şirket, hava taksi uygulamasını gerçekleştirebileceği, nüfus ve trafik yoğunluğu çok olan ve bazı kriterleri de karşılayan 5 ülke seçti. Bu ülkeler aralarında yer alan Avustralya, hava taksi uygulamasına yeşil ışık yaktı.

Avustralya Sivil Havacılık Güvenliği Otoritesi (CASA), “uçan taksi”  uygulamasının epeyce tehlikesiz ve uygulanabilir bir çözüm olduğunu düşündüklerini açıkladı. Günlük hayatta kullanılmasının kent trafiğine epeyce yardımcı olacağını, insanların fazla daha süratli ve güvenli ulaşım hizmeti alabileceğini düşünen yetkililer, uygulamayı bir an önce hayata geçirmek için çalışmalara başladılar. 5 sene içerisinde tüm sistemin hazırlanmış olması ve hizmete geçirilmesi planlanıyor.

Uçan taksiler tıpkı helikopterler gibi hizmet verecek. Aralarındaki önemli fark ise bu yöntemin çok daha ucuz olması olacak. Birincil zamanlarda, taksilerde ivedi durumlarda müdahale edebilmesi için bir pilot da yer alacak. Uzun uçuş saatleri ve deneyimlerin ardındaki, bir gün bu taksilerin adamakıllı sürücüsüz şekilde hizmet vermesi planlanıyor.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/yasam/201812291036860723-avustralya-ucan-taksi-donemi-basliyor/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir