Üretimine Başlanacak Yeni Uzay Aracı: Dream Chaser Kargo

Bilim admin 187 Okundu
sponsorlu reklam

Üretimine Başlanacak Yeni Uzay Aracı: Dream Chaser Kargo

Dream Chaser isimli uzay aracı bir dönüm noktasına imza atarak bütün kapasiteli üretime başlayacak. Kargo versiyonu Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo götürme görevini yerine getirecek. Konu ile ilgili teferruat haberimizde.

SNC (Sierra Nevada Firması) NASA’nın onayını alarak, Dream Chaser adlı kargo uzay aracını üretmeye başlayacak ve birincil uçuşunu neredeyse 2 yıl içerisinde yapacak. Şirket 18 Aralık tarihinde Ticari İkmal İşlemleri sözleşmesinde bir dönüm noktasını aşarak, üretim yapma aşamasına ilerledi.

NASA’nın dönüm noktasını onaylaması ile ilgili tanımlama yapan şirketin program direktörü, “Önemli bir dönüm noktası oldu. Bu yakaladığımız başarı ile endüstriye bilimsel bir yaklaşma katacağız. Bu yolda ilerlemeye devem edeceğiz” dedi.

SNC, Space X ve Orbital ATK firması ile beraber ISS’e (Milletlerarası Uzay İstasyonu) 6 tahsis yapmak için sözleşme imzaladı.

Görevleri gerçekleştirmek için SNC, NASA’ya Dream Chaser uzay aracının kargo versiyonunu önerge etti. NASA birincil başta bu fikri beğenmedi. daha sonra firma uzay aracı üzerinde modifiyeler yaparak onayı aldı.

Dream Chaser’ın hali hazırda bazı parçaları üretilmekteydi fakat bütün ölçekli bir imal yapılmıyordu. Bu onaydan daha sonra artık tam ölçekli bir imal yapılacak. Dream Chaser’ın bu kargo versiyonu Milletlerarası Uzay İstasyonu’na 5500 kg’a kadar kargo taşıyabilecek ve 1850 kg’a dek yükle geri dönebilecek.

Ilk uçuş en yakın tarih olarak 2020’nin sonlarına dürüst olacak.

Kaynak : https://spacenews.com/dream-chaser-cleared-to-begin-full-scale-production/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir