Valheim lag sorunu geliştirici tarafından açıklandı

Haberler admin 26 Okundu
sponsorlu reklam

Valheim lag sorunu geliştirici tarafından açıklandı

Her geçen gün daha pozitif popülerleşse de Valheim lag sorunu da dahil edinmek üzere çoğu ciddi probleme sahip bir erken erişim oyunu. Steam’in en çok oynanan oyunları arasına girmeyi başaran, kilometre taşlarını “bunlar benim için hiçbir şey” diyerek eze eze geçen yeni bağımsız üretim son paylaşılan verilere göre toplam dört milyon kopya satmış. Ancak bu onu erken erişimde olan çoğu bağımsız yapımla aynı sorunu paylaşmaktan kurtaramıyor. Hatta öyle ancak, sahip olduğu bir takım sorunlar gerçekte çok can sıkıcı.

Valheim lag sorunu için izah etme: Oyun P2P yok

Bir Takım oyuncular co-op oynarken yaşadıkları geç kalma sorununun oyunun P2P (Eşten eşe) ağ yapısından kaynaklandığını söylüyor. Oyunun “bağlantısı fena olan bir oyuncuya aleyhinde oldukça hassas” olduğunu belirtiliyor. Bu da 16mbps hızındaki internetimle neden olağanüstü gecikme problemleri yaşadığımı açıklar nitelikte. İnternette çözümünü ne kadar araştırsam da karşıma “Modeminizi denetim edin, sürücünüzü güncelleyin” gibi çözümden oldukça uzak makalelerden başka bir şey çıkmadı. Hal böyle olunca gözler aracısız geliştiriciden gelecek bir açıklamaya dikildi.

Geliştirici “Richard” da Steam forumlarında Valheim lag sorunu ile ilgili bir yorumda bulundu. Her oyuncunun dünyanın neresinde olduğunu, çevresinde gerçekleşen olayları kendi bağlantısı ile ele aldığını söylüyor. Bu da oyunun dünyasının prosedürel olmasından kaynaklanıyormuş. Bu sistem onlar için “sunucuları fazla yüklemeden fazla fazla fizik nesnesinin çalışmasına müsade veriyor”. Oyunda hayli fazla sayıda fizik nesnesi olduğunu da göz önünde tutarsak, yaklaşımlarının rasyonel olduğunu söyleyebiliriz. Oysa yaşanan bu gecikme sorunları çok oyunculu deneyimi fazlasıyla kötü etkiliyor ve oyunun uzun vadede sağlığı için kısa sürede elden geçirilmesi gerekiyor.

Valheim lag sorunu geliştirici tarafından açıklandı

Çözüm için ise Richard “Sistemin nasıl geliştirileceğine dair bir takım fikirlerim var, ancak oldukça kompleks ve kolayca düzeltilebilecek bir şey yok” diye yazdı. Hali hazırda Valheim lag sorunu için gelen en net tanımlama bu oldu. Siz de bu sorunu yaşıyorsanız ve internet bağlantınızda donanımsal ya da yazılımsal olarak herhangi bir sorun bulunmuyorsa, geliştiriciden bir güncelleme beklemek durumundasınız. Ben de bu durumu yakından peşine düşüp takip edip gelişmeleri en hızlı şekilde size aktarmaya çalışacağım.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir