Valheim Steam’de resmen fırtına estiriyor!

Haberler admin 6 Okundu
sponsorlu reklam

Valheim Steam'de resmen fırtına estiriyor!

Bugün itibariyle 367,000’den pozitif eşzamanlı oyuncuya ulaşan ve bununla övünen Viking temalı hayatta kalma oyunu Valheim, oldukça iyi gidiyor. Böyle giderse şimdiye değin Steam’de en süratli gelişen viral olma ünvanını kazanacak. Yıllardır beklenen büyük bütçeli oyunlar gibi sadece 12 günde çoğu büyük oyunu listede ezip geçerek çok satanların tepesine oturduğunu biliyoruz.

Kime kasıt, kime baht, Valheim Steam’i kasıp kavuruyor

Valheim Steam'de resmen fırtına estiriyor!

Rakibi Rust gibi benzer türdeki hit oyunlarla ve hatta Playerunknown’s Battlegrounds ile bile karşılaştırıldığında bu yükseliş normalin oldukça üzerinde. PUBG’nin 2017’de oyuncu sayısının 350,000’e ulaşması tam üç ay sürmüştü. Devamında ise 3,000,000 anlık oyuncu sayısına ulaşmıştı. Trend devam ederse geçen hafta sonu birincil 10’a girmeyi başaran Valheim, Steam’de tüm zamanların en büyük viral hit’i olabilir. Hem bu oyun için çok daha öbür bir detaylar karşımıza çıktığında işlerin gerçekten ilginçleştiğini söyleyebiliriz. O ayrıntı ise bu oyunun belirtilen Twitch yayıncıları göre coşturulmamış olması. Oyun Twitch tarafında epeyce popüler olsa da SteamDB’nin grafiğine baktığımızda izleyici sayısı, oyuncu sayısının epeyce aşağıda kalıyor. Bu da gösteriyor ancak halk müziği Valheim’i sadece izlemiyor, oynamaktan da keyif alıyor.

Valheim Steam'de resmen fırtına estiriyor!

Tabi şu anda 60 dolar fiyat etiketiyle oyunlarını piyasaya sürüp fantastik bütçelerle reklam ve pazarlama yapan büyük şirketler kafalarını kaşıyor olabilirler. Çünkü 20 dolar fiyatıyla çıkan ve Türkiye’de de 32,00 TL fiyatıyla satılan oyun oldukça büyük bir galibiyet yakalamış durumda. Dota 2 ve Counter-Strike: Global Offensive’in arkasında en fazla oynanan oyunlar aralarında 3. sıraya giren Valheim, rekor kırmaya çok yakın.

Geliştirici Iron Gate AB, insanların ne istediğini bütün olarak varsayım ederek Valheim ile piyasayı alt üst etti diyebiliriz. Bunun yanı sıra fiyatıyla ve oynanışıyla epeyce çekici görünen oyun kısa sürede patlayarak resmen piyasanın büyüklerine kafa tutmayı başardı. İlerleyen süreçte bu ivmesini korursa kendisini Steam’de rekorlar kıran bir oyun olarak tarihe yazdırabilir. Hali hazırda pandemi sürecinin de etkisiyle Steam’de rekor üzerine rekor kırılıyorken, egemen geliştiricilerden gelen bir oyunun da adını giderken hatırasına yapmak güzel olacaktır. Sizler de görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir