VLC bu ay 20 yaşına girdi

Haberler admin 7 Okundu
sponsorlu reklam

VLC bu ay 20 yaşına girdi

VLC 4.0 kullanıcı arayüzü sıfırdan her tarafta tasarlanıyor. görünen o ki yeni sürümdeki en manâlı özellik Wikipedia tarzı bir modele sahip Moviepedia Project olacak. Keza yeni sürüm, üçüncü taraf içerikleri bulmak için uzantılara güvenerek daha çok intermetten video oynatmaya odaklanacak.

Emniyet, 4.0 sürümü için de kayda değer bir odak noktası olacak. VLC’nin geliştiricisi VideoLAN, yeni arayüzün nasıl görüneceği konusundaki ilk işaretleri 2019’un şubat ayında FOSDEM konferansında vermişti. Ayrıca yeni arayüzde yüksek ihtimalle gri ağırlıklı temaların yerini şeffaf arayüz unsurlarına ve modern görünümlü ikonlar alacak. Kempf, o dönemde yaptığı açıklamada “Endişelenmeyin. Komut satırını kullanmaya devam edebilirsiniz” şeklinde bir şaka da yapmıştı.

VideoLAN ekibi bir yana da yazılıma daha fazla çevrimiçi içerik getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bunun için üçüncü taraf videolara eklenti desteği sunuluyor. Gelecekte Plex’inkine aynı şekilde reklam desteğiyle bedava videolar uygulamak de olasılıklar arasında sayılıyor. Yazılımın internet tarayıcılarında daha basit çalışacak versiyonu için de hazırlıklar devam ediyor.

Ekip, ayrıca çevrimiçi içeriği VLC’ye getirmenin yanı sıra, eski tarayıcı eklentisi yerine Webassembly ve JavaScript kullanarak bir web sayfasında daha kolay çalışabilen yeni bir yazılım sürümü geliştiriyor. Kempf, hazır olduğunda “her cins filmi ilk elden web tarayıcınızın içinde” oynatabileceğinizi söylüyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir