Vodafone ve Türk Telekom’da mobil veri paylaşımı tamamen ücretsiz olacak

Haberler admin 315 Okundu
sponsorlu reklam

Vodafone ve Türk Telekom’da mobil veri paylaşımı tamamen ücretsiz olacak

İki gün önce Turkcell‘in 15 Ocak tarihinden itibaren zeki telefonunuzdaki mobil veriyi paylaşma özelliğine ücret getireceğini sizlere aktarmıştık. Bu kararın ortaya çıkmasının ardından özellikle sosyal medyada kullanıcılarından negatif tepkiler bölge Turkcell, geri adım atmak zorunda kaldı.

Turkcell’den geri adım

Yaptığı bir açıklama ile Turkcell’lilerin “Hızlı Antre” ile internetlerini bedava olarak paylaşmaya devam edeceklerini belirten Turkcell, “Çabuk Antre” üzerinden giriş yapılmadan diğer cihazlarla internet paylaşımı yapıldığında ise aylık asgari 9 TL talep edeceğini paylaştı.

Turkcell geri adım atmış olsa da mobil veri paylaşımının bedava olarak yapılabilmesi için “Süratli Giriş” şartının konulması epeyce üzücü. Teknolojinin ve imkanların gelişmesi ile birlikte mantıken internete daha kolay bir şekilde erişmemiz gerekiyor. Ama oldukça uzun zamandır ülkemizde internet ile ilgili olumlu bir habere eşit gelmez olduk.

Adaletli kullanım kotasının kaldırılması gibi oldukça olumlu duran bir gelişme bile gün sonunda, internet kullanıcıları için negatif bir gelişme haline geldi. Bu haberimizde ise nispeten olumlu sayılabilecek fakat gerçekten yaklaşık olarak 2019 yılına gireceğimiz şu günlerde tartışılmaması bile gereken bir gelişme ile karşınızdayız.

Mobil data paylaşımı ile ilgili yaptığımız haberimizde ülkemizdeki GSM operatörlerinin müşterek bir karar alarak mobil veriyi paylaşma özelliğine vergi getirebileceklerinden de bahsetmiştik. Fakat şart öyle de böyle ilerlemedi ve Turkcell’in ardındaki Vodafone ve Türk Telekom’dan konu ile ilgili açıklamalar geldi.

Vodafone ve Türk Telekom destek vermedi

Ayrıca Vodafone ayrıca de Türk Telekom yaptıkları açıklamalarda mobil data paylaşımı yani hotspot özelliği için herhangi bir ücret talep etmeyeceklerini paylaştılar. Hatta Türk Telekom yaptığı açıklamada mobil internetin paylaşılacağı cihaz sayını sınırlamayacaklarının bilhassa altını çizdi.

Turkcell yaptığı bu hamleyi “Yurt açık havada örnekleri var” kalıbı ile savunuyor. Evet yurt dışında özellikle ABD’de mobil data paylaşımının ücretlendirilmesi konusunda muhakkak modeller var. Lakin bilhassa ABD’de bu modelin kullanılmasının esas nedeni ise internet paketlerinin fazla yüksek kotalara sahip olması veya sınırsız olmaları.

Kısacası yüksek kotalara sahip olan ya da sınırsız olan bir internet paketinin kullanıcılar tarafından suistimal edilmemesi için mobil veri paylaşımı için bir vergi talep ediliyor. Fakat ülkemizdeki mobil veri paketleri düşünüldüğünde kullanıcının herhangi bir suistimal şansı varmış gibi görünmüyor.

Turkcell’in gelen tepkilerden daha sonra geri adım atmış olması epeyce hoş fakat bu durumun adamakıllı ortadan kalkması son kullanıcı için en doğru çözüm olacaktır. Sonuçta sahip olduğunuz internet paketinizin ücretini zaten siz ödüyorsunuz, bu interneti ne kadarını hangi cihazlarla paylaşacağınız sadece sizi ilgilendirmeli.

Süratli Antre Hotspot Türk Telekom Turkcell Vodafone

Favorilere Ekle

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir