WhatsApp’ın problemi büyüyor

Mobil Uygulamalar admin 448 Okundu
sponsorlu reklam

WhatsApp'ın problemi büyüyor

Manipüle edilmiş fotoğraf ve diğer verilerin yayılmasına sıklıkla vasıta olmaktan kurtulamayan WhatsApp, bir başka ülkede daha karmaşaya niçin oldu.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

The Pownter Enstitüsü‘nün Cuma günü yaptığı açıklamada, Facebook’un sahibi olduğu mesaj uygulaması Nijerya’daki seçimlerde yarışan adayların manipüle edilmiş fotoğraflarının yayılmasına araç oldu. Birçok yalan haber lokal dildeydi ve ırksa sürtüşmeleri yansıtıyordu.

Politikacıların Nijerya’daki sanki-göçmen çobanların ve çiftçilerin hakkındaki görüşlerini çarpıtarak aktaran haberler, Poynter’a kadar WhatsApp’ın aracısı olduğu yalan haberlerden biriydi. Bir diğer yalan haberde ise bir aday hakkında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle ABD’ye girişinin yasaklandığı öne sürülüyordu.

Bir Nieman Gazetecilik Laboratuvarı anketi ise yalan haberlerin ne dek yayıldığı konusunda çarpıcı bir tabloyu gözler önüne serdi: Nijeryalıların en az üçte biri söz konusu yalan haberleri en az bir kere paylaşarak yayılmasına katkıda bulunmuş olabileceklerini itiraf etti. Kuruma tarafından anketin yapıldığı Kenya ve Güney Afrika ile karşılaştırıldığında da Nijeryalıların basına olan güveni asgari seviyede olduğunu ortaya çıkardı. bununla birlikte Nijerya’daki yalan haberler çoğunlukla mobil platformlar üzerinden yayılıyor ve bu haberler genelde bölgede baskın olan dehşet söylemlerini ve şiddeti arttırıyor. Bu durumun en büyük yankıları ise bölgede yaygın olarak kadına karşısında baskı ve zenofobi olarak karşımıza çıkıyor.

Yalan haber dalgalarının Nijerya’da 16 Şubat’ta yapılacak olan genel seçimlerin yaklaşması ile artması bekleniyor. WhatsApp’ın sahibi olan Facebook ise demin durum hakkında bir yorum yapmadı.

Nijerya, WhatsApp’ın aracısı olduğu yalan haber dalgalarından etkilenen tek ülke yok. Yakın zamanda Hindistan da WhatsApp üzerinden yayılan bir yalan haber sebebiyle lince uğrayan bir vatandaşın haberiyle çalkalanmıştı.

Önceki HaberDelikli Huawei Nova 4 Belirdi Sonraki HaberTesla’nın Oyun Planı, Nintendo’ya Takıldı

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir