Wi-Fi teknolojisinin geleceği

Haberler admin 131 Okundu
sponsorlu reklam

Wi-Fi teknolojisinin geleceği

Yakında Olacak Olan 5G teknolojisi ve fiber ağlar gibi heyecanlandırıcı konuların aralarında lokal kablosuz bağlantı teknolojilerinin gölgede kalması, şaşılacak olmasa lüzum. Oysa Wi-Fi teknolojisinin tüketiciler için sonraki tür ağlarda uygulamalara ve içeriklere erişimlerinde kazanacağı rolünün küçümsenmemesi gerekiyor.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Bu yılın başlarında Wi-Fi Birliği, daha alıcı dostu terimleri benimseme kararı alarak “Wi-Fi 802.11ac” gibi standart adlandırmalar yerine daha anlaşılabilir adlandırmaları hayata aşmak için hazırlık yapmaya başladı. Karar dahilinde bu teknolojinin bir sonraki büyük güncellemesi niteliğinde olacak olan Wi-Fi 802.11ax, tüketicilere “Wi-Fi 6” ismi ile sunulacak. Geniş Bant Dünya Forumu‘nda (BBWF) Qualcomm’un Temas & Ağ Piyasa Birimi Başkanı Rahul Patel, Wi-Fi teknolojisinin sahip olduğu rolü yabana atmayarak yeni cins teknolojilerin ev ağlarında “dönüşümü” tetikleyeceğini öne sürüyor.

Patel, 2008 yılında cep telefonlarının yalnızca üçte birinde Wi-Fi teknolojisinin bulunduğunu ve o zamanlarda modemlerin ve yönlendiricilerin lüks bir konumda bulunduğunu hatırlattı. 2020 yılında ise yaklaşık olarak her cihazda yer alan Wi-Fi teknoloji ile hane başına ortalama 24 cihazın Wi-Fi teknolojisinden faydalanacağı düşünülüyor.

OpenSignal tarafından yapılan bir egzersiz, mobil ağlardaki gelişmeler sonucunda bir takım ülkelerin sıradan mobil veri hızlarının Wi-Fi erişim hızlarını geride bıraktığını gösterse de Wi-Fi, hâlâ düşük maliyetli oluşu ve yapı içinde iyi bir kapsama alanı sunması baştan sona anahtar bir teknoloji olmayı sürdürüyor.

Patel’e kadar zamanla ev içindeki temas teknolojileri her ne kadar Wi-Fi kullanım oranını arttırmış olsa da Qualcomm’un bir  firma olarak kullanıcıların Wi-Fi teknolojisinden hoşnut olmadıklarının farkında olan olduğunu belirtiyor. Patel, çoğu cihazın aynı anda bağlanması nedeniyle yavaşlayan Wi-Fi ağlarının kullancıları mobil verinin daha çabuk olduğu düşüncesine ittiğini belirtiyor. Genel kanının tersine kablosuz hızı, mobil veri hızına kadar dünya genelinde üç kat daha seri. Fakat bu makas, daralmayı sürdürüyor ve 5G ile farkın ayrıntılarıyla kapanacağını anlatmak muhtemel.

Patel, bu durumun Wi-Fi teknolojisinin yavaş bir şekilde gelişmesinden kaynaklanmadığına inanıyor ama Wi-Fi 6 ile gelişecek olan mesh Wi-Fi teknolojisi, gerçek bir ayrım yaratabilir. Akıllı hoparlörler ve nesnelerin interneti gibi uygulamalar ile mesh Wi-Fi teknolojisine olan talebin de artacağı öngörülüyor.

“Mesh ağı, zeki ev bağlantıları için ihtilal niteliğinde. Bugün ABD’de yönlendirici satışlarının yarısı mesh Wi-Fi teknolojisi kullanımı için yapılıyor. Bu yüzden modem satışları, Ortalama Satış Fiyatı (ASP) rakamlarının arttığı nadir kategorilerden biri olarak öne çıkıyor. Bu, Wi-Fi teknolojisinin kullanıcıların herhangi bir imtiyaz belirlemek istemedikleri bir bölge olduğunu gösteriyor.”

Zeki Konut Ağlarının Yükselişi

Fakat Wi-Fi ağlarının en devrimsel yönü, gelecekteki zeki uygulamaları olacak. Kendini optimize edebilen ağ teknolojisi, mobil operatörler göre halihazırda kullanıma gücenmiş durumda fakat Patel, akıllı ev ağlarının çoğu faktörü dikkate alarak seçimler yapabileceğine inanıyor.

“Keza akıllı ev ağlarının bilişsel olarak hedeflemek üzere evrimleşeceğine de inanıyoruz. Bu, bir ağın yalnızca akıllı olacağı anlamına gelmiyor. Gelecekte ev ağları, kullanıcıların alışkanlıklarını dikkate alarak seçimler yapabilecek. Bunun örnekleri ortaya çıkmaya başladı bile: söylev tanıma teknolojisi ile ev ağlarına emrindeki cihazlar, birlikte iyi işler başarıyor.”

Ağlar, bununla birlikte bedenen da farkındalığa kavuşabilir.

“Ağlar, rasyonel olacak. Daha önce RF karakteristikleri ile çalışan ağlar, ağda olan değişimlere kadar zamanla belirtilen tercihler yapabilecek. Bir odaya birinin girdiğini bir konut ağı algılayabilecek, girenin bir evcil hayvan mı yahut bir insan mı olduğunu algılayabilecek ve birinin dengesini kaybedip düştüğünü deha algılayabilen ev ağları, bu durumlara akıllıca cevap vererek afiyet ekiplerine haber verebilecek ve ekiplerin eve geldiğini algılayarak işlerini yapmaları için sadece onlara kapıyı açabilecek. Bunun yanı sıra açık kalan kapıları algılayan bir ev ağı, içeri girenin bir tanıdık olmayan olduğunu algılaması durumunda güvenlik ekiplerine de haber verebilecek. Bu, günümüzün zeki evlerinden çok daha fazlası. Bunun tüketicilerin isteyeceği bir şey olduğunu düşünüyorum…”

Önceki HaberPaycell Kart 1 Milyon Kullanıcıya Ulaştı  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir