Yapay Zeka ile İnsanı Hangi Kelimeler Ayırıyor?

Yapay zeka admin 252 Okundu
sponsorlu reklam

Yapay Zeka ile İnsanı Hangi Kelimeler Ayırıyor?

Gün geçtikçe hayatımıza daha artı giren suni akıl, aralıksız ayrı tartışmalar ile gündeme gelirken bu konunun uzmanları, suni akıl ile insanı ayırt edebilecek şeyleri araştırıyor

Gün geçmiyor fakat suni zeka ile ilgili yeni bir haber, kavga veya gelişme karşımıza çıkmasın. Kesintisiz karşımıza öbür tartışmalar ve gelişmeler ile çıkan suni zeka konusu, şimdi de bambaşka bir konu ile tekrar karşımızda. Gelecek konusunda entrika teorilerinden biri olan yapay zekanın insanlık ile savaşması ihtimali uzmanları korkutmuş olacak fakat, yapay zeka ile insanı ayıracak şeyleri araştırmaya başlamışlar.

Peki siz de düş edin, gelişmiş yapay zekaya sahip robotlar bundan böyle insan gibi de gözükmeye başladı. Yakın gelecekte halk ile suni zekalı robotların görünüm olarak ayırt edilmesinin oldukça zorlaşacağı öngörülüyor. Siz karşınızdakinin bir robot mu yahut insan mı olduğunu en kolay ve süratli şekilde nasıl ayırt ederdiniz? Bu farkı tanımlayacak en iyi kelime nedir?

Bilim insanları bu konuda araştırma yaparken bununla birlikte insan beyni konusunda yeni bilgiler elde ederek yapay akıl ile ilgili bilinenler konusunda bizlere tezgâhtar oluyor.

Bundan 10 sene önce sorsalar, mesajlaştığımız kişinin bir suni zeka mı yahut insan mı olduğunu anlamakta zorlanacağımıza inanır mıydınız? Eminiz ki çoğunuz “hadi oradan” der geçerdi. Fakat şimdiye baktığımızda internet üzerinden online hizmet veren firmaların web sitelerinden yazılı olarak destek aldığımız müşteri temsilcisinin bir suni akıl mı yahut insan mı olduğunu nasıl ayırt edebiliriz? Öteki bir alternatif olarak da bir hikayenin insan elinden mi yoksa suni zekadan mı çıktığını nasıl anlayabiliriz? Bundan Böyle anlık yanıtlar verebilen suni zeka teknolojisine sahipken, bu cins durumlara hazırlanmış elde etmek için geç bile kalmış olabiliriz.

MITOS araştırma ekibinde görev yapan John McCoy, yapay zekanın sınırlarını kavramak için 1950’li yıllarda İngiliz bir bilim insanının öne sürdüğü testi kullanabileceğimizi söylüyor.

Bu teste kadar, hakem olarak ödev yapacak ansızın pozitif kişiye farksız sohbet pencereleri açılıyor ve karşısındakinin yapay akıl mı yoksa insan mı olduğu söylenmeden emin bir sohbete başlaması söyleniyor. Eğer ancak belirli bir oranda hakem karşısındakinin suni akıl mı yahut insan mı olduğu konusunda yanılırsa Turing testi geçildi olarak kabul ediliyor.

Şimdilerde ise McCoy, bu Turing testi için muhakkak bir tek kelimenin kullanıp kullanılamayacağını öne sürerek, yeni bir araştırmayı başlatmış bulunuyor. Bir insanı robottan ayırabilecek mutlak kelimeyi bulmaya çalışan araştırma ekibi, şimdiye dek elde ettikleri sonuçları Deneysel Sosyal Psikoloji Dergisi içerisinde yayınladı.

Yapılan birincil deneyde McCoy, robot ile insanı birbirinden ayırabilecek mutlak kelimeyi 1000 kişiye sordu, gelen cevapları ise muhakkak bir kategoriye göre ayırarak hepsinin iki taraflı özelliklerini bulmaya çalıştı.

Bu araştırmanın sonucu olarak 1000 insanın en çok kullandığı kelimeler aşağıdaki gibi :

Şefkat Sevgi Hoşnutluluk İnsan Empati Robot İnsanlık Canlı Acınacak Şey Duygu

Çoğunlukla duygu içerikli kelimelerin kullanılmış olmasını vurgulayan McCoy, her 10 katılımcıdan birinin “Sevgi” kelimesini seçtiğini söyledi.

Yapılan araştırmanın ikinci aşamasında ise ilk deneyde insanların verdiği yanıtları iyice egemen diğer insanlara sorarak ne düşündüklerini öğrenmek istedi. Bu ikinci deneyin sonucunda da tekrar “Sevgi” kelimesi diğerlerine oranla insan ile robotu ayırabilecek en kuvvetli kelime olarak ön plana çıktı.

Bunların yanında dikkat çeken bir iki taraflı nokta ise fazla pozitif sayıda katılımcının kelimeleri sözlük anlamının dıştan kullanmayı seçim etmesi oldu. Mizah ve alegori konusunda robotların beceriksiz olduğunu öne süren katılımcılar, robotların bir kinayeyi anlayamayacağını, bu sebeple insandan parçalamak için kullanılabileceğini söyledi.

McCoy’un en son olarak eklediği ve favorisi olarak gösterdiği önerge ise “Imm…” . Bir robotun hiç bir zaman kekelemeyeceğini ya da takılmayacağını belirterek “akıllıca bir öneri” tanımında bulundu.

Peki siz robotları ve insanları tek bir sözcük ile ayrım yapmak isteseniz bu kelime ne olurdu?

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/vert-fut-46281784

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir