Yapay Zeka Sayesinde, Kaydedilen Sesler İnsan Seslerine Yakın Hale Getirildi

Haberler admin 160 Okundu
sponsorlu reklam

Yapay Zeka Sayesinde, Kaydedilen Sesler İnsan Seslerine Yakın Hale Getirildi

Araştırmacılar, insan kulağının tespit edebildiği ayrı çoğu sesi ve sesin kaynağını saptama edebilme yeteneğini kopyaladılar. 2.5D ismi bahşedilen bu yeni usul, makine öğrenmesi doğru gerçekleştirildi.

Teksas Üniversitesi ve Facebook suni akıl geliştirme departmanı, ortak bir alıştırma ile makine öğrenmesini kullanarak, ses deneyimini öbür bir boyuta taşıdılar. Bu sayede gelecekte bilhassa sanal realite kullanılan cihazlarda, fazla daha realist ortamlar hazırlanabilecek.

İnsan kulağı algıladığı bütün sesleri çoklu ses olarak, yani 3D olarak algılıyor. Kulaklarımız, bir fazla öbür sesi benzer anda algılayabildiği gibi bununla birlikte seslerin nereden geldiğini ve ses kaynağın mesafesini de ayrım edebiliyor. Bu şart, kulakların 2 adet olması ve aralarındaki uzaklık tamamen sağlanabiliyor. Araştırmacılar, bilhassa son yıllarda büyüyen sanal hakikat çalışmalarını daha da realist hale getirebilmek için, kayıt edilen seslerin, insan kulağının algıladığı şekle yaklaşması için uzun zamandır çalışıyorlardı.

Gerçekleştirdikleri deneyleri, bir video ile paylaşan araştırmacılar, sesler arasındaki farkı duyabilmek için videoyu kulaklık takarak dinlemeyi nasihat ediyorlar.

Yapılan deneyler sonucunda takım, yaklaşık olarak doğal bir yolla duyuluyormuş hissiyatı veren sesleri kaydetmeyi başardılar. bütünüyle 3D olmadığı için de bu tekniğe 2.5D adı verildi. İnsan kulağından ilham alınarak tasarlanan çift mikrofonun aralarındaki mesafe titizlikle ayarlanırken, sesler çift mikrofon olarak keyıt edildi. Daha önce tekli seslerin, bu şekilde çoklu ayla getirilebilmesinin muhtemel olmayacağını söyleyen bir takım araştırmacılar, elde edilen sonucun fazla daha gerçekçi ve etkileyici sesler deneyimlemeyi sağlayacağını söylediler. Cihaz öğrenmesi kullanılarak gerçekleştirilen bu galibiyet, önümüzdeki yıllarda hayatımıza bir çok teknolojik cihaz ile birlikte dahil olacak gibi gözüküyor.

Kaynak : https://www.slashgear.com/researchers-turn-mono-audio-into-2-5d-sound-with-machine-learning-28559505/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir